Türk-Japon ilişkilerinde bir mihenk taşı: Ertuğrul Fırkateyni

Türk-Japon ilişkilerinde bir mihenk taşı: Ertuğrul Fırkateyni

Osmanlı Devleti tarihinin en uzun deniz seferine çıkan ancak geri dönemeyerek hatıralarda acı bir iz bırakan Ertuğrul Fırkateyni ve mürettebatı unutulmadı.

Genelkurmay Başkanlığı Ertuğrul Fırkateyni’nin Türkiye’ye dönmek üzere Japon kıyılarından ayrılmasından hemen sonra 16 Eylül 1890’da batışının 125’inci yılında kahraman Türk denizcilerini bir video hazırlatarak andı.

Genelkurmay Başkanlığı yaptığı açıklamada Osmanlı Devleti tarihinin en uzun seyirlerinden birine çıkan Ertuğrul Fırkateyni’nin, 15 Eylül 1890’da yurda geri dönmek için Yokohama Limanı’ndan ayrıldığını ve yakalandığı tayfun sebebiyle 16 Eylül 1890’da Kuşimoto açıklarında kayalıklara sürüklenerek battığını hatırlattı. Gemi mürettabatından 500 üzerinde denizcinin şehit olduğu, 69 levendin ise sağ olarak kurtarıldığı belirtildi.
Deniz Kuvvetleri Komutanlığınca, Ertuğrul Fırkateyni şehitlerini anmak için yola çıkan TCG GEDİZ Fırkateyninin 122 gün süren yolculuğunu anlatan videoyu Youtube’ta paylaşan Genelkurmay video hazırlanırken TRT Mavi Tutku ekibi tarafından kaydedilmiş görüntülerden faydalanıldığını belirterek TRT’ye teşekkür etti.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com

Google+ Linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.