Mısır’dan Akdeniz’de dengeleri değiştirecek hamle!

Mısır’dan Akdeniz’de dengeleri değiştirecek hamle!

Mısır’dan bir heyet, Rusya için üretilen ancak sonra teslimatı iptal edilen iki adet Mistral tipi helikopter gemisi satışı konusunda Paris’le müzakere yürütüyor.

Müzakerelere katılan Mısırlı heyetin, bizzat Mısır Cumhurbaşkanı Abdulfettah El Sisi tarafından görevlendirildiği kaydedildi. Öte yandan tarafların fiyat konusunda anlaşma sağlayamadığı, Mısır’ın Fransa’nın belirlediği fiyatı çok pahalı bulduğu belirtiliyor. Müzakerelerin fiyat anlaşmazlığı nedeniyle geçen hafta çıkmaza girme noktasına yaklaştığı, ancak büyük çabalar sonucu görüşmelerin yeniden başlatıldığı bildirildi..

Mısırlı heyetin Govind tipi iki savaş gemisiyle daha ilgilendiği ifade edilirken, müzakerelerin ekim sonuna kadar devam etmesi bekleniyor. Anlaşma sağlanması halinde, Mısır’ın Mistral tipi iki adet helikopter gemisini Kızıl Deniz ile Akdeniz’e yerleştireceği belirtiliyor. Bunun yanında Fransız basınında yer alana haberlere göre, İki ülke arasında gerçekleştirilen görüşmeler  sonrasında Mistral tipi  helikopter gemisinin satışı noktasında anlaşmaya varıldığı bildirildi.

16 HELİKOPTER TAŞIYOR

Mistral sınıfı, batının en modern hücum amaçlı amfibik çıkarma gemileri arasında yer alıyor. Güvertesinde konuşlanan 16 adet on ton sınıfındaki helikopter dışında, 40 adet ana muharebe tankı, 4 çıkarma botu ve 450 tam teçhizatlı askeri de bünyesinde taşıyabiliyor. Mistral gemisi, çıkarma ve taarruz kabiliyetlerinin yanısıra, öz savunma maksatlı 2 x Simbad hava savunma füzesi, iki adet 30 mm Breda-Mauser topu ve dört adet 12.7 mm’lik makineli tüfeğe sahip.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com

Google+ Linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.