ALTAY tankına akıllı koruma ASELSAN’dan

ALTAY tankına akıllı koruma ASELSAN’dan

ALTAY tankına yaklaşan anti tank roketleri ve füzeleri tespit ederek havada imha edecek olan Aktif Koruma Sistemi (AKKOR)’nin geliştirilmesi ile ilgili sözleşme, Savunma Sanayii Müsteşarlığı ile ASELSAN arasında imzalandı.

Milli Ana Muharebe Tankı ALTAY’da kullanılmak üzere geliştirilecek olan AKKOR Sistemi, modüler mimarisi sayesinde birçok tipteki zırhlı araca uygulanabilen bir aktif koruma sistemidir. ASELSAN tarafından öz kaynakları kullanılarak geliştirilmeye 2008 yılında başlanan sistem ile ilgili radar, merkezi bilgisayar ve fiziksel imha mühimmatının denendiği testler 2010 yılından itibaren başarı ile gerçekleştirildi.

ALTAY TANKINA AKILLI KORUMA

ASELSAN tarafından özgün olarak geliştirilecek olan AKKOR, 360 derecelik tam bir koruma kalkanı oluşturacak. AKKOR, yüksek teknoloji radarı ile üzerine gelen roket veya tank savar füzesini çok kısa sürede algılama kabiliyetine sahip olacak. Tehdide karşı yönlendirilecek fiziksel imha mühimmatı, üzerinde bulunan sensörler yardımıyla, yaklaşmakta olan tanksavar tehdidine en yakın olduğu anda patlayarak tehdidi etkisiz hale getirecek.

DÜNYADAKİ BENZERLERİNDEN ÜSTÜN

AKKOR Sistemi, mühimmatın üzerindeki akıllı sensör ile dünyadaki benzerlerinden daha üstün bir performans sergileyecek. Mini bir radar gibi çalışan sensör, yaklaşan roket/füze ile savunma mühimmatının en yakın olduğu zamanda patlamayı gerçekleştirerek tehdidi yok edecek.

Kaynak: defenceandtechnology.com

Google+ Linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.