TCG Gemlik korsan avında görevi Pakistan’a devretti

TCG Gemlik korsan avında görevi Pakistan’a devretti

Türk Deniz Kuvvetleri, Aden Körfezi ve Somali açıklarında deniz haydutluğuyla mücadele etmek için oluşturulan Birleşik Görev Kuvveti (CTF) 151’in komutasını Pakistan’a devretti.

Deniz Haydutluğu ile mücadele maksadıyla 2009 yılından bu yana faaliyet gösteren Birleşik Görev Kuvveti (CTF) 151’in 27 Ağustos 2015 tarihinden itibaren yürütülen komutası, 21 Aralık 2015 tarihinde Manama/Bahreyn’de yapılan tören ile Pakistan’a devredildi.

Türk Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’ndan Tuğamiral Ayhan BAY ile Pakistan Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’ndan Komodor Zahid İLYAS arasında gerçekleşen devir teslim törenine; Türkiye Cumhuriyeti Manama Büyükelçisi Hatun DEMİRER, Pakistan’ın Manama Büyükelçisi Muhammad SAEED, Birleşik Deniz Kuvvetleri (Commander of Combined Maritime Forces-CMF) Komutanı ABD’li Koramiral Kevin DONEGAN ve diğer konuklar katıldı.

Tuğamiral Ayhan BAY devir teslim töreninde yaptığı konuşmada; Türkiye’nin Birleşik Görev Kuvveti (CTF) 151’i kuruluşundan itibaren desteklediğini, uluslararası barış ve istikrara katkı sağlamaya “Yurtta Barış Dünyada Barış ” ilkesi doğrultusunda devam edeceğini belirtti.

Sancak Gemisi olarak görev yapan TCG GEMLİK, 5 ay süren görevinin ardından 29 Aralık 2015 tarihinde Aksaz Deniz Üssü’ne intikal edecek.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com

Google+ Linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.