T129’un Polonya macerası!

T129’un Polonya macerası!

2.500 km uzakta, tam 22 gün… ATAK ile TEK yürek olmuş bir ekibin hikayesi…T129 Polonya’da!

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin envanterinde olan T129 ATAK Taarruz ve Taktik Keşif Helikopterimiz saatler, günler, aylar süren hummalı bir ekip çalışmasının sonunda ihalesinin 2016 yılında gerçekleştirilmesi planlanan ve 32 helikopterin tedarik edileceği Polonya’nın Taarruz Helikopteri Programı (KRUK) kapsamında 22 gün sürecek Polonya Tanıtım Turu için artık hazırdı.

Polonya semaları ilk kez T129 ATAK Helikopteri ile buluşacaktı…

Helikopterimiz bu yolculuk için titizlikle, her detay düşünülerek hazırlandı ve 19 Ağustos 2015 tarihinde Polonya’ya Ilyushin-76 Kargo uçağı ile tesislerimizden uğurlandı. Ekipteki herkes gibi Ilyushin’e yüklenen T129 ATAK Helikopterimiz de bu heyecanını gizleyemiyordu. Göz kamaştıran Helikopterimiz, gururumuz tüm faaliyet boyunca ana üs olacak Varşova’nın 150 km güneydoğusundaki PZL Swidnik tesislerine indiğinde herkes gibi onun da yüreği pır pır ediyordu.

Bu tanıtım turundan yüzünün akıyla çıkmak için, performansını, manevra kabiliyetini en iyi şekilde Polonya semalarında sergilemek için tüm gayretini gösterecek, gökyüzünden herkese “Ben ATAK, gökyüzüyle buluştuğum andan itibaren gece-gündüz, yaz-kış,soğuk-sıcak… Görevim en zor koşullara, en zorlu coğrafyalara meydan okumak, manevra kabiliyetim, hızım ve gücümle Türkiye’den dünyaya barışın bekçisi olmak” diyecekti…

RADOM HAVACILIK FUARI

Tanıtım turunun ilk ayağı Radom Havacılık Fuarı’ydı. Yediden yetmişe havacılık tutkunu Polonyalılar bu fuara katılmak için günler öncesinden hazırlıklarını yapmışlardı. Saatler öncesinde ellerinde portatif sandalyeleri, fotoğraf makineleri ve sırt çantalarıyla fuar alanında hava gösterilerini seyredebilecek en iyi yeri kapmak için sıraya girmiş ve sabırsızlıkla kapıların açılmasını bekliyorlardı.

Kapılar açıldığında heyecanlı seyirciler bir bir yerlerini almaya başladılar. Gökyüzü hiç bu kadar şenlenmemişti. Fuarda birbiri ardına çıkan uçakların, helikopterlerin gösterileri fuarı adeta bir şölen havasına çevirmişti. Sıra bizim helikopterimizin uçuş gösterisine geldiğinde her uçuşta olduğu gibi tüm ekibin heyecanı yüzlerinden okunuyordu. Test pilotlarımız Arif Ateş ve Gökhan Korkmaztürk uçuş gösterisi için helikopterin yanına gittiğinde, kokpitte yerlerini alıp motoru çalıştırdıklarında nefesler tutulmuştu. Şalemizin etrafında yerlerini almış seyirciler de, ellerinde T129 ATAK Helikopteri Boyama Kartonu ve boya kalemleri, başlarında T129 ATAK şapkalarıyla Polonyalı çocuklar da Polonya semalarıyla ilk defa buluşacak helikopterimize destek veriyorlardı.

BYDGOSZCZ HAVALİMANI

T129 ATAK Helikopterimiz, tanıtım turunun ikinci durağında 26 Ağustos 2015 tarihinde Torun yakınlarındaki Bydgoszcz’da bulunan NATO Ortak Harekat Üssü’ne komşu olan Bydgoszcz Havalimanı’nda nefesleri kesen bir başka uçuş gösterisi daha gerçekleştirdi. Burada Polonya Hava Kuvvetleri personeli T129 ATAK Helikopteri’ni yakından inceleme fırsatı buldu.

BABICE HAVALİMANI

Sıra kampanyanın üçüncü ayağı “T129 VenueDay” adlı özel etkinliğine gelmişti. Varşova’nın hemen doğusundaki Babice Havalimanı’nda TUSAŞ bir basın toplantısı ve uçuş gösterisi düzenledi. TUSAŞ Genel Müdürü Muharrem Dörtkaşlı’nın ev sahipliğinde gerçekleştirilen bu özel etkinlikte TUSAŞ’ın “Kara Kartalı” olan P6 Helikopteri tüm görkemiyle pistteki yerini almıştı. Gökyüzü gri bulutlarla kaplıydı ama bu helikopterimiz için iyi bir fırsattı, tüm hava koşullarında görev yapma kabiliyetine sahip olduğunu bir kez daha kanıtlama fırsatı bulacaktı.

Basın mensupları, Polonya Savunma Bakanlığı yetkilileri, yerel savunma sanayi firmalarının üst düzey temsilcileri, Polonya Büyükelçimiz Dr. Yusuf Ziya Özcan helikopterimizin yanına gelerek helikopterimiz hakkında daha detaylı bilgi alma fırsatı buldular. T129 ATAK helikopterimiz havalandığında, ne gökyüzündeki bulutları, ne de esen rüzgarı hiç kimse umursamıyordu bile… Herkes pilotlarımızın uçuş gösterisine dikkat kesilmişti, gökyüzünde süzülen helikopterimiz piste geri döndüğünde gösterinin haklı gururunu yaşıyordu.

MSPO FUARI

Tanıtım turunun son durağı 1-4 Eylül 2015 tarihlerinde Kielce’de düzenlenen MSPO Fuarı’ydı. Burada helikopterimiz statik alanda sergilenirken TUSAŞ’ın şalesi de başta Polonya Hava Kuvvetleri Komutanı General Jan Sliwka, Silahlanma Direktörlüğü Komutanı General Adam Duda olmak üzere birçok önemli konuğu ağırladı. TUSAŞ ile Polonya’da faaliyet gösteren WCBKT, WZL1, ITWL ve MESKO firmaları arasında Polonya Hava Kuvvetleri’nin “Taarruz Helikopteri Tedarik Programı (KRUK)” kapsamında gerçekleştirilecek işbirliği amacıyla Mutabakat Muhtırası imzalandı. TUSAŞ standında gerçekleştirilen imza törenine Polonya Büyükelçisi Dr. Yusuf Ziya Özcan ve SSM Müsteşar Yardımcısı Celal Sami Tüfekçi başta olmak üzere, Polonya ve Türkiye’den üst düzey yetkililer, savunma ve havacılık sanayii firma temsilcileri ve basın mensupları katıldı.

Altı farklı şehirde 22 gün süren kampanya süresince yaklaşık 20 saat uçuş yapan T129 ATAK Helikopterimiz kampanyayı yüzünün akıyla tamamladı. Bu süreçte Polonya Büyükelçisi Dr.Yusuf Ziya Özcan, büyükelçilik personeli kıymetli desteklerini bizlerden hiç esirgemediler. Türk Kara Kuvvetleri Komutanlığı pilotlarımız da kampanyanın her ayağında görev alarak kullandıkları helikopterleri Polonyalı meslektaşlarına tanıtma imkânı buldular.

Kaynak: defenceandtechnology.com

 

Google+ Linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.