NATO ve Türkiye’den Doğu Akdeniz’de tatbikat!

NATO ve Türkiye’den Doğu Akdeniz’de tatbikat!

NATO üyesi ülkeler arasındaki çalışabilirliğin, koordinasyon ve işbirliğinin arttırılması amacıyla NATO Daimi Deniz Görev Grubu-2 (SNMG-2) ve Türk Deniz Kuvvetleri unsurlarının katılımıyla 01 – 04 Şubat 2016 tarihleri arasında Doğu Akdeniz’de Deniz Tatbikatı gerçekleştirildi.

Deniz Tatbikatı’na; Türk Deniz Kuvvetlerinden TCG GÖKÇEADA (F-494) fırkateyni, TCG BODRUM (F-501) korveti, TCG MIZRAK (P-332) ve TCG ZIPKIN (P-336) hücumbotları, TCG ATILAY (S-347) denizaltısı, bir Deniz Karakol Uçağı, NATO Daimi Deniz Görev Grubu-2 (SNMG-2)’de görevli Alman Deniz Kuvvetlerinden FGS BONN (A-1413) komuta-kontrol gemisi, Kanada Deniz Kuvvetlerinden HMCS FREDERICTON (FFH-337) ve TCG BARBAROS (F-244) firkateynleri katıldı.

Deniz Tatbikatı kapsamında; Gemicilik Eğitimleri, Hava Savunma ve Denizaltı Savunma Harbi Eğitimleri, Arama Kurtarma Eğitimi ve Fiili Silah Atışları gerçekleştirildi.

Tatbikat öncesinde, Alman Deniz Kuvvetlerinden Tuğamiral Jörg KLEIN komutasındaki SNMG-2 gemileri 29 Ocak – 01 Şubat 2016 tarihleri arasında Aksaz Deniz Üssü’nü ziyaret etti.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com

Google+ Linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.