Mısır donanması helikopter gemilerini bekliyor

Mısır donanması helikopter gemilerini bekliyor

Fransa, Rusya için imal edip teslim etmediği helikopter gemilerini bu yıl içinde Mısır Deniz Kuvvetleri’ne teslim etmeyi planlıyor.

DCNS firması tarafından Rusya için üretilen ancak Ukrayna krizi nedeniyle teslim edilmeyen 2 Mistral tipi helikopter gemisinin Haziran ve Eylül aylarında Mısır’a teslim edilmesi planlanıyor.

UKRAYNA KRİZİ GEMİLERİ VURDU

Rusya, Fransa’ya Mistral sınıfı helikopter gemisi siparişi vermiş, ancak üretimi ve seyir testleri tamamlanan gemiler, Ukrayna krizi nedeniyle Rusya’ya uygulanan ambargodan dolayı teslim edilmemişti. Bu gemiler yapılan görüşmelerin ardından Mısır’a satılmıştı.

MISIR KA-52 ALACAK

Öteyandan Mısır, geçtiğimiz yıl Rusya ile Cemal Abdülnasır ve Enver Sedat isimleri verilecek olan helikopter gemilerinde kullanılmak üzere 46 adet Ka-52 Alligator tipi helikopterin alımı konusunda anlaşma imzalamıştı.

16 HELİKOPTER TAŞIYOR

Mistral sınıfı, batının en modern amfibik çıkarma gemileri arasında yer alıyor. Güvertesinde konuşlanan 16 adet on ton sınıfındaki helikopter dışında, 40 adet ana muharebe tankı, 4 çıkarma botu ve 450 tam teçhizatlı askeri de bünyesinde taşıyabiliyor. Mistral gemisi, çıkarma ve taarruz kabiliyetlerinin yanısıra, öz savunma maksatlı 2 x Simbad hava savunma füzesi, iki adet 30 mm Breda-Mauser topu ve dört adet 12.7 mm’lik makineli tüfeğe sahip.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com

Google+ Linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.