Türk savunma sanayi bor madenine el attı

Türk savunma sanayi bor madenine el attı

TSK Güçlendirme Vakfı (TSKGV) ve Ulusal Bor Araştırma Enstitüsü (BOREN) arasında AR-GE projelerinde bor madeninin uygulama alanlarının tespit edilmesi ve uygulanması amacıyla çerçeve anlaşması imzalandı.

İmzalanan anlaşma ile TSKGV’ye bağlı şirketler olan ASELSAN, TUSAŞ, ROKETSAN, HAVELSAN, İŞBİR ve ASPİLSAN ile Ulusal Bor Araştırma Enstitüsü, bor madeninin yurtiçinde ve yurtdışında ihtiyaç duyulan özgün teknoloji, ürün, sistem, platformların geliştirilmesine yönelik AR-GE projelerinde kullanımı konusunda iş birliğine gidecek.  Savunma, havacılık ve enerji sektörlerinde kritik kullanım alanları olan bor madeninin, bütün bu alanlarda faaliyetlerine devam eden TSKGV şirketlerinin önemli Ar-Ge projelerinde kullanılması planlanıyor. Özellikle zırh yapımı, füze yakıtı, füze başlığı, kompozit, yarı iletken malzemeler gibi pek çok kullanım alanı olan borun,  ileri teknoloji ürünler için hayati önem taşıyan süper iletken malzemenin yapımında da kilit rol oynadığı ifade ediliyor.

TSK Güçlendirme Vakfı Genel Müdürü Orhan Akbaş, imzalanan anlaşmaya ilişkin yaptığı açıklamada;

“TSKGV kurulduğu günden bu yana ulusal savunma sanayiinin kurulmasında ve geliştirilmesinde etkin rol oynamıştır. Bizleri bulunduğumuz bu noktadan daha ileriye taşıyacak tek şey ise AR-GE ve yenilik faaliyetleridir. Bu kapsamda, dünya rezervlerinin yüzde 73’ ünün ülkemizde bulunduğu bor madeninin kullanılmasına yönelik Çerçeve Anlaşmayı, bağlı şirketlerimiz ile birlikte çok ciddiye alıyoruz. Umudum bu anlaşmanın, katma değeri yüksek ürünlerin geliştirilmesinin önünü açmasıdır.”  ifadelerini kullandı.

Kaynak: defenceandtechnology.com 

Google+ Linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.