SeaHawk’lar Ege’de tatbikat yaptı

SeaHawk’lar Ege’de tatbikat yaptı

Türk Deniz Hava Komutanlığı filosunun belkemiğini oluşturan S-70B SeaHawk helikopterleri Ege Denizi’nde tatbikat yaptı.

Genelkurmay Başkanlığı tarafından yapılan açıklamada, “Deniz Hava Komutanlığı Şehit Radar Astsubay Kıdemli Çavuş Aydın CANBOLAT Taktik Eğitimi-1/16, 15-19 Şubat 2016 tarihleri arasında Dalaman Deniz Hava Üs Komutanlığı’nda icra edilmiştir” dendi.

DONANMANIN VURUCU GÜCÜ

Denizaltı Savunma Harbi görevlerinde kullanılan S-70B SeaHawk helikopterleri su üstünde veya altında tespit ettiği düşman unsurlara karşı füze ve torpido atabiliyor. Sea Hawk’ların ana silahı 32 kilometre menzile sahip Penguin füzeleri. Helikopterin bir diğer silah sistemi ise sekiz kilometre menzilli AGM-114M Hellfire II her iki füze de gemilere karşı kullanılıyor.

Sea Hawk’lar denizaltı hedeflerine karşı özel geliştirilmiş torpidolar atabiliyor. Mk46 Mod 5 veya Mk54 gibi hafif torpidolar helikopterde taşınabiliyor.

SONARI İLE DENİZALTILARI BULUYOR

Sea Hawk’larda L3 üretimi HELRAS uzun menzilli aktif daldırma sonarı ve AN/APS-143(V) radarı bulunuyor. Denizaltı Savunma Harbi (DSH) görevlerinde helikopter sonarını denize daldırıyor. Denizaltıların çıkardığı ekolar bu sonar yardımı ile tespit ediliyor. Helikopterin bir diğer görevi de Suüstü Harbi (SUH). Sea Hawk’ların burnunda ise AN/AAS-44 FLIR kızılötesi kamera yer alıyor.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com

Google+ Linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.