T129 ATAK Helikopterlerinin sayısı artacak

T129 ATAK Helikopterlerinin sayısı artacak

Terör örgütü PKK’ya yönelik gerçekleştirilen operasyonlarda Türk Silahlı Kuvvetleri’ne önemli ateş desteği sağlayan T129 ATAK Helikopterlerinin üretim hızı ve sayıları artacak.

Muhammet METİN/www.defenceandtechnology.com

ATAK Projesi’nde Erken Duhul Helikopteri (EDH) olarak adlandırılan 9 T129’dan sonra toplam 50 adeti içeren T129B teslimatı başladı. Bu yıl içinde toplam 17 helikopterin daha Kara Kuvvetleri Komutanlığı envanterine girmesi planlanıyor. Konuyla ilgili olarak açıklama yapan Savunma Sanayii Müsteşarı  İsmail Demir,”10 adet ATAK helikopteri hizmette, bu sene içinde 17 helikopter daha envantere girecek. Helikopterlerin üretim hızı ve sayısını arttırmak için çalışıyoruz” ifadelerini kullandı.

ETKİN ATEŞ GÜCÜ

T129A EDH helikopterleri yakın hava desteği görevleri için tasarlandı. Silah sistemleri  76 adet 70mm’lik güdümsüz roket, TM179B taretine oturtulmuş 500 mühimmat kapasiteli 20mm Gatling topu ile donatıldı. T129B ise çok amaçlı görevlere uygun olarak en modern elektronik harp gereçleri entegre edilmiş ve aynı anda 8 adet güdümlü anti-tank füzesi MIZRAK, 12 adet güdümlü CİRİT, 2 adet STINGER ve 500 adet top mermisi ile görev yapabiliyor.

İki mürettebatlı helikopter, her biri 1.360 hp gücünde olan 2 adet LHTEC CTS800-4ATurboshaft motoruna sahip. En fazla 288 km/saat hıza ulaşabilen helikopterin maksimum kalkış ağırlığı ise 5 bin kilogram. Menzili ise 556km.

Polonya Silahlı Kuvvetleri’nin KRUK Programı’nda adaylardan biri olan T129 ATAK Helikopteri, geçtiğimiz yıl Polonya’da test uçuşları gerçekleştirmişti.

Kaynak: defenceandtechnology.com 

Google+ Linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.