Brezilya KC-390 ile hedefe adım adım ilerliyor

Brezilya KC-390 ile hedefe adım adım ilerliyor

Brezilyalı uçak üreticisi Embraer’in geliştirdiği askeri amaçlı kargo uçağının ilk prototipinin uçuş testleri sürüyor. İkinci uçağın üretimi ise tamamlandı.

Muhammet METİN/defenceandtechnology.com

Brezilya’da geliştirilen ve üretilen en büyük uçak özelliğini taşıyan Embraer’in KC-390 askeri nakliye uçağının ilk prototipi 150 saatin üzerinde test uçuşu gerçekleştirdi. Üretimi tamamlanan ikinci uçağın ise önümüzdeki haftalarda test uçuşlarına başlaması planlanıyor. Brezilya Hava Kuvvetleri’ne ilk KC-390 uçağının 2018 yılında teslim edilmesi bekleniyor.

80 ASKER TAŞIYABİLİYOR

2006 yılından bu yana geliştirilmekte olan 1’nci prototip uçak ilk uçuşunu geçtiğimiz yıl Şubat ayında yapmıştı. Çift motora sahip KC-390 modeli, 80 asker veya 64 tam teçhizatlı paraşütçü komando taşıyabiliyor. Saatte 870 kilometre hız yapabilen uçak 26 ton kadar taşıma kapasitesine sahip.

Brezilyalı Embraer gelecek 15 yıl içinde 700 adet KC-390 modelinin satışını yapmayı planlıyor. Şuana kadar Arjantin, Şili, Kolombiya, Portekiz ve Çek Cumhuriyeti toplamda 32 adet KC-390 modelini sipariş etti.

TAI’YE TEKLİF GELDİ

Embraer firması projenin başında KC-390’nın geliştirilmesi ve üretimi konusunda Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TAI)’ye ortaklık teklif etmiş fakat bu teklifi teknik altyapı ve tecrübe eksikliği nedeniyle kabul edilmemişti.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com
Google+ Linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.