Birleşik Krallık “Denizaltı Avcısı” alıyor

Birleşik Krallık “Denizaltı Avcısı” alıyor

Birleşik Krallık, ABD’den denizaltı avcısı olarak adlandırılan P-8A Posedion Deniz Karakol Uçağı alacak.

ABD Dışişleri Bakanlığı, Birleşik Krallık’a 3,2 milyar dolar değerindeki 9 adet P-8A Deniz Karakol Uçağının satışını onayladı.

Savunma Güvenliği İşbirliği Ajansı’ndan yapılan açıklamada, düşman denizaltılarına karşı özel olarak imal edilmiş 9 adet askeri deniz karakol uçağı P-8A’nın yanı sıra bu uçaklara ait teçhizat ve lojistik desteği de kapsayan 3,2 milyar dolarlık satışı ABD Dışişleri Bakanlığının onayladığı kaydedildi.

DENİZALTI AVCISI

P-8 Posedion (Yunan mitolojisinde deniz tanrısı) ilk uçuşunu 25 Nisan 2009 yılında gerçekleştirdi. Boeing firmasının ana yükleniciliği altında Northrop Grumman uçağın kızılötesi karşı tedbir ile elektronik destek sistemlerini, Raytheon ise SIGINT ekipmanı ile ana görev sistemi olan AN/APY-10 ‘un geliştirilmesi ve üretiminden sorumlu.

Poseidon, savaş gemileri ve denizaltılara karşı kullanmak üzere mühimmat yelpazesinde torpidolar, sualtı bombaları ve güdümlü anti-gemi füzeleri bulunuyor. ABD donanmasının dışında Avustralya ve Hindistan’da deniz karakol görevlerinde Posedion uçağını tercih eden ülkeler arasında.

Teknik Özellikler:

Mürettebat: 9

Azami Kalkış Ağırlığı: 79.000 kg

Azami Hız: 907 km

Seyir Hızı: 789 km

Menzil: 5450 km

Kaynak: www.defenceandtechnology.com

Google+ Linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.