TCG Heybeliada Romanya Deniz Kuvvetleri’ne tanıtıldı

TCG Heybeliada Romanya Deniz Kuvvetleri’ne tanıtıldı

Savunma Teknolojileri Mühendislik ve Ticaret (STM) Romanya Deniz Kuvvetleri’ne ait fırkateynlerin modernizasyonuna talip oldu.

Savunma Teknolojileri Mühendislik ve Ticaret (STM), Türk Deniz Kuvvetlerine bağlı gemilerin Köstence Limanı’nı ziyareti esnasında, STM öncülüğündeki heyetin, Romanya’nın fırkateynlerinin modernizasyonu üstlenmek için yapılan hazırlıkları, Romanya Savunma Bakanlığı ve Deniz Kuvvetleri yetkililerine sunduğunu duyurdu.

Türk Deniz Kuvvetlerine ait gemilerin, Türkiye ve Romanya arasındaki iş birliğini desteklemek üzere gerçekleştirdiği ve kamu ve özel sektörün müşterek katılımıyla gerçekleşen ziyaret programına; Romanya’dan Deniz Kuvvetleri Komutanı Tümamiral Alexandru Mirsu, Savunma Komitesi Başkanı Senatör Ion Mocioalca, üst düzey subaylar, kamu ve özel sektör temsilcileri ile basın mensupları katıldı. Türkiye’yi ise Milli Savunma Bakan Yardımcısı Şuay Alpay başkanlığında, Savunma Sanayii Müsteşar Yardımcısı Dr. Cemal Sami Tüfekçi ve STM Genel Müdürü Davut Yılmaz ile diğer üst düzey yöneticiler temsil etti.

4 Nisan’da gerçekleştirilen organizasyonda, Romanya Deniz Kuvvetleri’ne ait iki fırkateynin modernizasyonu için açılan ihaleye ilişkin çalışma da yapıldı. 2004-2005 yıllarında savaş sistemleri sökülerek satılan 2 adet İngiliz yapımı Tip-22 sınıfı fırkateynin yenilenmesi ihtiyacının karşılanması için Romanya tarafından uluslararası ihale açılmıştı. Bu ihaleye katılmak üzere STM öncülüğünde yapılan hazırlıklar, Romanya makamlarına sundu.

MİLGEM PROJESİ ROMANYA DENİZ KUVVETLERİ’NE TANITILDI

Söz konusu modernizasyon projesine ilave olarak, ADA sınıfının ilk gemisi TCG HEYBELİADA’nın imkan ve kabiliyetleri de Romanya Deniz Kuvvetleri ve savunma sanayisi yetkililerine tanıtıldı.
Tanıtım faaliyetinin önemli adımlarından bir diğerini; Türkiye’den STM liderliğinde, HAVELSAN ve ASELSAN ile Romanya’dan CSR firmasının katılımıyla gerçekleştirilen Proje Grubu İşbirliği Anlaşması’nın imzalanması oluşturdu.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com

Google+ Linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.