Sınıra ‘ACAR’ radarı

Sınıra ‘ACAR’ radarı

Türkiye’nin en büyük teknoloji şirketi Aselsan tarafından geliştirilen ACAR Kara Gözetleme Radar Sistemleri 2016 yılı içerisinde Kara Kuvvetlerine teslim edilecek. Sistemin sınır bölgelerine yerleştirilmesi planlanıyor.

ASELSAN’dan yapılan açıklamada, güvenlik güçlerine teslimatı yapılacak olan ve keşif/gözetleme araçlarında da kullanılması kararlaştırılan ACAR Kara Gözetleme Radarları’nın üretim ve teslimatına ilişkin olarak 11 milyon 70 bin Euro değerinde bir sözleşme imzalandı. Söz konusu sözleşme kapsamında teslimatlar 2016 yılı içinde tamamlanacak. ASELSAN’ın, yine KAP’ta yayımlanan bir başka açıklamasında da “ASELSAN ile TUSAŞ arasında toplam bedeli 8 milyon 963 bin 780 ABD doları tutarında bir sözleşme imzalandı. Söz konusu sözleşme kapsamında teslimatlar 2016-2017 yıllarında gerçekleştirilecektir.” bilgisi paylaşıldı.

ACAR’DAN KAÇIŞ YOK

ACAR, karada ve deniz yüzeyinde hareket eden hedefleri tespit ve takip edip sınıflandıran, ayrıca topçu atış tanzimi de yapabilen yeni nesil bir radardır. Sistem, sınır güvenliği, hassas bölge koruma, anayurt güvenliği gibi çok sayıda gözetleme uygulamasında kullanılabiliyor.

Kaynak: defenceandtechnology.com

Google+ Linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.