FNSS AV-8’e anti-tank sistemi taktı!

FNSS AV-8’e anti-tank sistemi taktı!

FNSS ve DEFTECH mühendislerince Malezya Silahlı Kuvvetleri ihtiyaçları gözönüne alınarak yeniden tasarlanan PARS 8×8 Taktik Tekerlekli Zırhlı Aracı’nın bir versiyonu olan Gempita (fırtına) olarak adlandırılan AV-8’in Komuta Kontrol ve Anti-Tank varyantları Malezya’da sürmekte olan DSA2016 fuarında ilk kez sergilendi.

Güney Afrikalı Denel firması ürünü 30mm top ve dört adet anti-tank sistemi entegre edilen araç tanklara karşı kullanılacak. FNSS tarafından sağlanan teknoloji transferi kapsamında, DEFTECH firmasının Malezya’daki tesislerinde üretimi süren araçların Malezya Kara Kuvvetleri’ne teslimatı da sürüyor.  AV-8 ÖMTTZA’ndan 12 farklı konfigürasyonda toplam 257 adet Malezya ordusuna teslim edilecek.

2011 yılında imzalanan ve savunma sanayii ihracatında Türkiye’nin tek kalemde en büyük ihracat rekoru özelliğini koruyan Malezya AV-8 Projesinin 2018 yılında tamamlanması bekleniyor. FNSS Malezya 8×8 ÖMTTZA projesinde, araçların geliştirilmesi, araç platformlarının ortak üretimi, alt sistem entegrasyonu ve sistem performansından sorumludur.

PARS SINIRLARI ZORLUYOR

Türkiye ve dünyanın önde gelen kara araçları üreticisi FNSS tarafından geliştirilen PARS 8X8 Taktik Tekerlekli Zırhlı Aracı 30.000 kg azami ağırlığa sahip. Dizel motorla donatılan ve 100 km/s hıza ulaşabilen araç %60 dik, %30+ yan eğimde hareket edebilmekte, 70 cm yüksekliğinde dik engel ve 200 cm uzunluğunda hendek geçebilmektedir.

Motor yerleşimi ve gözetilen dengeli tasarım sayesinde araç, birbirine çok yakın aks yüklerine sahiptir. Bu tasarım yaklaşımı; araca gevşek ve yumuşak zeminde dahi rahat hareket edebilme, yüksek hızlarda artan yol tutuşu ve kısa frenleme mesafesi gibi kabiliyetleri kazandırmıştır. 8X8 sürüş özelliğine sahip aracın tüm aksları gerektiğinde kilitlenebilmektedir. Merkezi teker şişirme sistemin yeteneği, farklı arazi koşullarında sürücüye lastik basınçlarını ayarlama imkanı verir.

Kaynak: defenceandtechnology.com

Google+ Linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.