EJDER “SARP” ile vuracak

EJDER “SARP” ile vuracak

ASELSAN ile Nurol Makina arasında toplam bedeli 29 milyon 160 bin Euro olan bir sözleşme imzalandı.

ASELSAN ile Nurol Makina ve Sanayi arasında Emniyet Genel Müdürlüğü’nün ihtiyacı kapsamında SARP Uzaktan Komutalı Silah Sistemi tedarikine yönelik olarak 27.04.2016 tarihinde toplam bedeli 29 milyon 160 bin Euro olan bir sözleşme imzalandı. Söz konusu sözleşme kapsamında teslimatlar 2016 yılında gerçekleştirilecek.

ASELSAN ürünü SARP Uzaktan Komutalı Silah Sistemleri (UKSS) gece ve gündüz gözetleme, hedef tespit ve takip imkânı sağlıyor. Gelişmiş uzaktan komuta yetenekleri ile kullanıcı personelin güvenliğini en üst seviyeye taşıyor. Sisteme, 12.7 mm makinalı tüfek, 40 mm bombaatar veya 7.62 mm makinalı tüfek takılabiliyor.

“EJDER” OPERASYONLARDA KALE

Nural Makina tarafından üretilen Ejder Yalçın 4×4 araçları terörle mücadele kapsamında gerçekleştirilen operasyonlarda başarıyla görev yapıyor.

El yapımı patlayıcı, mayın, roket dahil her türlü bombaya karşı tam koruma sağlayan Ejder 4×4 zırhlı araçlar Hakkari, Şırnak, Diyarbakır, Siirt, Batman, Mardin, Van, Tunceli gibi terör eylemleri açısından “kritik” illerde başarıyla görev yapıyor.  Lastik altı ve gövdesi mayın, roket dahil tüm patlayıcılara karşı yüksek koruma sağlayan Ejder Yalçınlar bir tim (11 kişi) kapasiteli. Yüzde 70 meyilli arazide tırmanabilen zırhlı aracın lastikleri patlak gider özelliği taşıyor.

FARKLI SİLAH SİSTEMLERİ İLE DONATILABİLİYOR

Lastiklerine mermi isabet etse dahi 50 kilometre gidiyor. Silah kulesine monte edilen ağır makinalı tüfek ve bomba atar içeriden joystick kol ile ateşleniyor. Özel tim mensubu çatışmalarda kuleye çıkmadan içeriden hedefleri yaylım ateşine tutabiliyor. Kuleye; 12.7 ya da 7.62 mm. makinalı tüfek, 24 mm. uçaksavar ile 40 mm. bomba atar yerleştiriliyor. Kulede ayrıca sis havanları sistemi mevcut.

Araçta gece ve gündüz görüşlü optik kamera sistemi bulunuyor. Kameralara yansıyan hedefe joystick kolla nişan alınıp tam isabet sağlanıyor. 2 ila 10 kilometrelik alanı tarayabilen termal kameraların tesbit, teşhis ve tanıma özelliği bulunuyor.

Kaynak: defenceandtechnology.com

Google+ Linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.