Panter’in iki pençesi: SOM ve Popeye

Panter’in iki pençesi: SOM ve Popeye

Türk Hava Kuvvetleri’nin ihtiyaçları kapsamında milli imkanlarla geliştirilen SOM ve İsrail tasarımı Popeye-I füzesi aynı karede…

Eskişehir 1’inci Ana Jet Üs Komutanlığı’na bağlı 111’inci Filoda (Panter) görev yapan iki F-4E 2020 Terminatör uçağı SOM ve Popeye-I füzeleri yüklü halde görev uçuşunda.

Roketsan ve TÜBİTAK SAGE tarafından geliştirilen 280+ km menzile sahip SOM füzesi, karadan havaya füze bataryaları, uçak hangarları, stratejik tesisler, komuta kontrol merkezleri ve hareketli su üstü hedeflere karşı kullanılmak üzere tasarlandı.

SOM füzesinin seri üretimini kapsayan sözleşmenin Milli Savunma Bakanlığı ve Roketsan arasında 2013 tarihinde imzalanmasının ardından A, B1 ve B2 modellerinin üretimine başlandı. F-35 uçağının dahili silah istasyonuna sığabilmesi için nispeten daha küçük boyuta ve 185 km menzile sahip olacak olan J modelinin geliştirme çalışmaları ise sürüyor.

PANTERİN İSRAİLLİ PENÇESİ

İsrail Havacılık ve Uzay Sanayii (IAI) tarafından F-4E modernizasyon projesinin bir parçası olarak uçaklara gelişmiş Popeye I füzesi atma kabiliyeti kazandırıldı. İsrail’de Rafael şirketinin ürünü olan Popeye I füzeleri, yer hedeflerinin uzun menzillerden imha edilmesi amacıyla geliştirildi. Popeye 1 füzesinin burnundaki güdüm ve seyrüsefer bölümünün ardındaki harp başlığı bölümünde, 364 kg ağırlığa sahip parça tesirli veya gecikmeli, zırh/beton sığınak delme kabiliyetli iki ayrı tip mühimmat kullanılabiliyor. Yüksek irtifadan atıldığında füze 100 km menzile ulaşabiliyor.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com
Google+ Linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.