Koreli K9 Hindistanlı oluyor

Koreli K9 Hindistanlı oluyor

Hindistan ordusu topçu birliklerini Güney Kore üretimi K9 Thunder (Yıldırım) obüsü ile donatacak.

Hindistan Savunma Bakanlığı ile Hintli şirket Larsen & Toubro’nun K9 Vajra-T Kundağa Motorlu Obüsün üretim maliyetleri konusunda yaptığı görüşmeler olumlu sonuçlandı.

Samsung Techwin tarafından geliştirilen kendinden tahrikli 155 mm/52cal K9 Thunder Kundağı Motorlu Obüsü teknoloji transferi ile Hintli şirket Larsen & Toubro tarafından K9 Vajra-T adıyla üretilecek. 750 milyon dolar değerindeki projede Hindistan ordusuna toplam 100 adet obüs teslim edilecek.

Ayrıca obüsün ateş gücünün kesintisiz olarak devam ettirilebilmesi ve obüse muharebe sahası içinde hızlı bir şekilde mühimmat ikmalinin yapılabilmesi amacıyla K10 Mühimmat Transfer Aracının üretimi de gerçekleştirilecek.

Yüksek ateş gücü ve üstün manevra kabiliyeti ile K9 sınıfının en iyi obüs sistemlerinden biri olarak kabul ediliyor. 40 km menzile sahip obüs hareket halindeyken 30 saniye içinde atış görevine hazır olabiliyor ve ilk 15 saniye içinde ani atış olmak üzere 8 atımlık bir atış görevini bir dakika içinde tamamlayabiliyor.

Türk Kara Kuvvetleri’nin en önemli ateş gücü unsurlarından olan T-155 Fırtına obüsü de ilk etapta Güney Kore’nin teknik desteği ile K9’un ana alt sistemlerinin kullanılmasıyla Aselsan ve 1’inci Ana Bakım Merkezi Komutanlığı işbirliğiyle üretildi.

Kaynak: defenceandtechnology.com

Google+ Linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.