Amfibi Gemi Sancaktar denize indirildi

Amfibi Gemi Sancaktar denize indirildi

Savunma Sanayii Müsteşarlığı tarafından yürütülen ‘Amfibi Gemi (LST) Projesi’ kapsamında, ADİK Tersanesi tarafından inşa edilen TCG Sancaktar denize indirildi.

Deniz Kuvvetleri Komutanlığı için Tuzla’da inşa edilen ve dünyanın en büyük amfibi çıkarma gemilerinden biri olan TCG Sancaktar 17 Temmuz Pazar günü ADİK Tersanesi’nde düzenlenen törenle denize indirildi.

Boyu 139, eni 19,60 metre olan ve deplasmanı 7 bin 254 ton olarak dizayn edilen TCG Sancaktar amfibi gemisi, 2 metreden sığ sulara kapak atma imkanı bulunuyor. Gemi, bin 200 ton yük veya çeşitli tank, zırhlı araç ve diğer araç taşımanın yanında 566 yatak kapasiteli.

Sancaktar, ikmal yapmadan 30 gün denizde kalabiliyor ve 5 bin deniz milinden fazla yol alabiliyor. 486 personelin görev yapabileceği gemide, 12 Subay, 51 Astsubay, 66 er ve 17 ortak hareket grup subayı ile 350 Amfibi personeli görev yapacak.

Yerli ve özgün tasarım ile tamamen çelik olarak inşa edilen Sancaktar’da, 15 tonluk genel maksat helikopterinin iniş kalkışına olanak sağlayacak helikopter pisti bulunuyor. Yükleme/boşaltma işlemlerini sağlayabilmek amacıyla geminin başında, kıçında ve yan tarafında birer adet kapak alıyor.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com

Google+ Linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.