Tehditlere karşı kesin çözüm: SARP

Tehditlere karşı kesin çözüm: SARP

Aselsan SARP- Uzaktan Komutalı Silah Sistemi, taktik araçlar üzerinde ve sabit tesislerde, kara ve hava tehditlerine karşı yakın savunma amacıyla küçük ve orta kalibre silahlar için geliştirildi.

SARP, önem ve hassasiyeti giderek artmakta olan güvenlik hususları ve asimetrik tehditler kapsamında kullanılmakta olup, gelişmiş komuta yetenekleri ile kullanıcı personelin güvenliğini en üst düzeye taşımaktadır.

SARP sistemine, ihtiyaca göre 12.7 mm Makinalı Tüfek, 7.62 mm Makinalı Tüfek veya 40 mm bombaatar takılabiliyor. Gece ve gündüz hassas gözetleme yeteneği sağlayan elektro-optik algılayıcıları ve silahın ateş gücünün etkin şekilde kullanılmasını sağlayan bilgisayarlı atış kontrol sistemi ile sistem, gündüz, gece ve zorlu koşullarda görev yapabilmekte, zırh altından ve/veya uzaktan kullanım imkanı ile kullanıcı personelin güvenliğini artırmaktadır.

Yan eksende 360°, yükseliş ekseninde -30°/+60° hareket yeteneğine sahip, 400 adet 12.7mm, 1000 adet 7.62mm veya 96 adet 40mm mühimmat taşıyabilen hafif ve düşük profile sahip tareti sayesinde SARP, özellikle asimetrik tehditlere karşı etkin kullanım imkanı sağlıyor.

SARP, üzerinde bulunan entegre Termal, TV kameraları, lazer mesafe bulucu ve atış kontrol bilgisayarı sayesinde gece/gündüz koşullarında otomatik hedef tespit ve hedef takip imkanı ve yüksek doğrulukta balistik çözüm ile sabit ve hareketli hedeflere isabetli atış imkanı sunuyor.

SARP sisteminin taktik araç üzerinde kullanıldığı durumlarda, taret ve namluya uygulanan hassas stabilizasyon özelliği sayesinde, hareket halinde hedef tespit, takip ve atış yapılabiliyor. SARP, kumanda birimi ile uzaktan kumanda edilme, kumanda birimi veya komuta kontrol merkezleri tarafından bildirilen hedefe otomatik olarak yönlenme ve takip etme özelliklerine de sahip.

SARP’ın kullanıcı ekranında, nişangah, taret yan ve yükseliş ekseni açı bilgileri, kameraların görüş açıları, kalan mermi sayısı, sistemin çalışma modu bilgileri, arıza uyarı sembolleri gibi, kullanıcının sistemi kolay ve etkin bir şekilde kullanabilmesi için gerekli bütün bilgiler görüntülenmektedir.

SARP, ana muharebe tankları modernizasyonu kapsamında Leopard 2A4 tankına entegre edilmiş olup Türk Silahlı Kuvvetleri için milli olarak geliştirilmekte olan ALTAY ana muharebe tankı üzerinde yakın alan savunma silahı olarak yer almaktadır.

Hali hazırda Emniyet Genel Müdürlüğü ve Kara Kuvvetleri Komutanlığı envanterinde bulunan SARP sisteminin yurt içi/yurt dışı seri üretim ve çeşitli zırhlı araçlara entegrasyon faaliyetleri devam ediyor.

ASELSAN’ın geniş yelpazedeki farklı kara platformlarına entegrasyon deneyimi sayesinde SARP’ın kullanım alanı giderek genişlemekte, özellikle modernizasyon faaliyetleri kapsamında kara ve hava tehditlerine karşı ideal çözümler sunmaktadır.

Kaynak: defenceandtechnology.com

Google+ Linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.