Aselsan MTS Projesi’ni tamamladı

Aselsan MTS Projesi’ni tamamladı

ASELSAN, Fırtına obüsü Mühimmat Transfer Sistemi (MTS) Projesi kapsamında 2’nci seri üretim fazını tamamlayarak sistemleri Sakarya’daki 1. Ana Bakım Merkezi Komutanlığı (1. ABMK.lığı)’na teslim etti.

Fırtına obüsünün ateş gücünün kesintisiz olarak devam ettirilebilmesi ve obüse muharebe sahası içinde hızlı bir şekilde mühimmat ikmalinin yapılabilmesi amacıyla Savunma Sistem Teknolojileri (SST) Sektör Başkanlığı tarafından yürütülen Mühimmat Transfer Sistemi (MTS) projesi kapsamında 2. Seri Üretim Teslimatı 1. ABMK.lığında (Sakarya) başarı ile tamamlandı. Teslim edilen sistemlerin entegrasyonuna 1. Ana Bakım Merkezi Komutanlığında başlandı.

İLERİ TEKNOLOJİ MEKANİK SİSTEMLERDEN OLUŞUYOR

Poyraz Mühimmat Aracına entegre edilen Mühimmat Transfer Sistemi (MTS) askeri koşullara uygun, gelişmiş bilgisayar, elektronik, mekanik, haberleşme ve hareketli mekanizmalardan oluşuyor.

Obüse yüklenilmek istenen mermiler kullanıcı tarafından bilgisayar ekranından grafiksel olarak seçilebiliyor. Mermiler personelin müdahalesi olmaksızın iki robotik mekanizma vasıtası ile otomatik olarak obüse aktarılabilmekte böylece sistem, her türlü hava koşulunda, gece ve gündüz fonksiyonlarını yerine getirebiliyor.

MTS sayesinde POYRAZ Mühimmat Aracı bağlı olduğu komuta merkezinden sesli veya sayısal olarak aldığı emirler ile araç üzerinde bulunan Küresel Konumlama Sistemi (KKS) vasıtasıyla hızla intikal ederek yer değiştirebilmekte, istenilen cins ve sayıdaki mühimmatı konumu bildirilen FIRTINA Obüslerine hızla aktarılabilmektedir.

Kaynak: defenceandtechnology.com

Google+ Linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.