MİLGEM Gemileri için düğmeye basıldı

MİLGEM Gemileri için düğmeye basıldı

Savunma Sanayii Müsteşarlığı (SSM), Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’nın ihtiyacına yönelik dört adet MİLGEM tipi geminin tedarik edilmesi amacıyla çalışmalara başladı.

Savunma Sanayii Müsteşarlığı (SSM), 4 Denizaltı Savunma Harbi ve Keşif Karakol Gemisi (MİLGEM) tedariki kapsamında ihale ilanı yayımladı.

İhale kapsamında, Deniz Kuvvetleri Komutanlığının ihtiyacına yönelik olarak suüstü harbi, denizaltı savunma harbi, hava savunma harbi, keşif ve karakol görevlerini icra etmek maksadıyla 4 MİLGEM Gemisi tedarik edilecek.

İhale için teklif verme süresi 30 Kasım’da sona erecek.

MİLGEM Projesi İhale İlanı İçin Tıklayınız

MİLGEM’İN BOYU UZAYACAK

Savunma Sanayii Müsteşarlığı tarafından yayımlanan ihale ilanında yer alan ön yeterlilik şartları arasında; “Tersanenin geçerli Kapasite Raporu’nda, gemilerin inşa edileceği kızak ve/veya kuru havuzundan en az birinde inşa edilebilecek gemi boyunun 115 metre veya daha fazla olarak tespit edilmiş olması.”gerekiyor. Türk donanmasında görev yapan ve yapacak olan (Heybeliada, Büyükada, Burgazada ve Kınalıada) 4 geminin boyu 99 metre. Bu ilanla birlikte inşa edilecek olan 4 geminin boyu ise 99 metreden daha uzun olacak.

MİLGEM konseptinin devamı olarak faaliyetleri sürdürülen “İ” sınıfı fırkateyn projesinde, ilk geminin dizayn ve inşasının İstanbul Tersanesi Komutanlığında yapılmasına yönelik Savunma Sanayii İcra Komitesi kararı 30 Haziran 2015 tarihinde alındı. Dizayn faaliyetlerine İstanbul Tersanesi Komutanlığı Dizayn Proje Ofisi (DPO) tarafından devam ediliyor. İlk geminin inşasına 2017 yılında başlanması hedefleniyor.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com

Google+ Linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.