WZ-10 Batı Çin’de göreve başladı

WZ-10 Batı Çin’de göreve başladı

Çin’in geliştirdiği WZ-10 saldırı helikopterleri ülkenin batı bölgesinde yer alan kara havacılık birliklerinde göreve başladı.

Çin Savunma Bakanlığı, üretimi tamamlanan son nesil WZ-10 saldırı helikopterleri ülkenin batısında yer alan kara havacılık birliklerinde göreve başladığını duyurdu.

Batı, Rus ve Çin teknolojilerini bünyesinde barındıran WZ-10 saldırı helikopteri Çin ordusunun en önemli vurucu unsurlarından biri olarak kabul ediliyor.

Çin Silahlı Kuvvetleri 1980’li yılların ortalarında Z-9W helikopterlerinin yerine modern bir sistemi bünyesine katmak amacıyla çalışma başlattı. Bu kapsamda İtalyan Mangusta ve Amerikan AH-1 Kobra helikopterlerini değerlendirmeye aldı. Çin, AH-1 helikopterinde karar kılsa da 1989’da Tiananmen meydanında yaşanan insan hakları ihlalleri neticesinde ABD ile bozulan ilişkiler projenin iptaline sebep oldu.

Helikopter ihtiyacının karşılanması amacıyla Varşova Paktının dağılmasının ardından Mi-24’lerin alımı için çeşitli ülkelerle görüşmeler yapmasına rağmen sonuç alamayan Çin, saldırı helikopteri ihtiyacını yurtiçinde karşılama kararı aldı.

DÜŞÜK RADAR İZİ 

Radar izinin azaltılması yönünde yoğun çaba harcayan Çinli mühendisler, tek bir isabette iki motorun birden devre dışı kalmasını önlemek amacıyla arada geniş bir mesafe kalacak şekilde motoru gövdeye yerleştirildi.

Kabin bölümü 12.7 milimetrelik mühimmatlara karşı dayanıklı bunun yanında kabinde yangın söndürme sistemi de bulunuyor.

Acil bir durumda pilotlar  Rus Ka-50 helikopterine benzer fırlatma koltukları ile helikopterden ayrılabiliyor. Düşük radar izi bırakan gövde tasarımına sahip helikopter, telli uçuş sistemi, HOTAS ve sayısal kokpit gibi birçok modern teknolojiyi bünyesinde barındırıyor.

GELİŞMİŞ ÖZ SAVUNMA SİSTEMLERİNE SAHİP

Kanat uçları, burun ve kuyruk üzerine entegre edilen sensörler sayesinde helikopterin  öz-savunma yetenekleri gelişmiştir. Flare lançerleri, motor egzozları yönünde, gövdenin alt kısmına yerleştirilerek yerden gelen kızılötesi (IR) güdümlü füzelerin engellenmesi amaçlandı.

Helikopterin burun kısmında biri büyük olmak üzere iki adet FLIR sistemi bulunuyor.  Görünüş olarak Tiger helikopterine benzeyen WZ-10 her bir kanadın altında yer alan dört hücreli ikişer adet füze lançerinde toplamda 16 adet havadan yere atılan HJ-10 anti-tank füzesi, TY-90, 4 PL-5, PL-7, PL-9 havadan havaya füzeler, 57 mm’lik füze, 23 mm’lik makineli top taşıyabiliyor. Z-10’un saatteki seyir hızı 230 kilometre ve menzili ise 800 km.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com
Google+ Linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.