İtalyan donanmasına yeni fırkateyn

İtalyan donanmasına yeni fırkateyn

İtalyan donanması beşinci FREMM sınıfı savaş gemisini envanterine kattı. Gemi Denizaltı Savunma Harbi görevlerinde kullanılacak.

Avrupa’nın deniz sistemleri alanındaki en önemli iş birliği projelerinden birisi olarak gösterilen FREMM (Frégate Multi-Mission / Çok Amaçlı Fırkateyn) programı kapsamında İtalya Deniz Kuvvetleri için Fincantieri tarafından inşa edilen beşinci fırkateyn Alpino 30 Eylül’de teslim edildi.

OCCAR (Ortak Silahlanma İşbirliği Teşkilatı) tarafından koordine edilen Fransız-İtalyan Çok Amaçlı Avrupa Fırkateyni uluslararası programı kapsamında İtalya için toplam 10 adet FREMM sınıfı gemi inşa edilecek. Alpino, bu sözleşmenin beşinci gemisi oluyor. Alpino, İtalyan Donanmasında bulunan  kendi sınıfında denizaltı harbi donanımına sahip dördüncü fırkateyn.

ALPİNOFREMM sınıfı fırkateynler,  uzun yıllar İtalyan Donanmasında görev yapan Lupo ve Maestrale sınıfı fırkateynlerin yerini alacak.

144 metre uzunluğundaki geminin tam yük deplasmanı yaklaşık olarak 6 bin 700 ton. 27 knot hıza ulaşabilen gemide 200 kişilik personel konaklayabiliyor.

fremmDüz ve açılı yüzeylere sahip gövde yapısı ve kullanılan kompozit malzemeler sayesinde oldukça düşük bir radar izine sahip olan FREMM sınıfı gemiler, modüler yapıları ile birçok farklı silah ve sensör sisteminin kullanımı için kolaylıkla modifiye edilebiliyor. Ayrıca iki kapalı hangarı sayesinde NH90 veya EH101 gibi 10 ton sınıfındaki iki helikopter gemi üzerinde konuşlandırılabiliyor.

Google+ Linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.