ASELSAN’ın yeni avcısı ‘İHTAR’

ASELSAN’ın yeni avcısı ‘İHTAR’

Sivil insansız hava araçlarının satın alımı ve kullanımı kolaylaştıkça yeni güvenlik problemleri ortaya çıkıyor. Son dönemde terör örgütlerinin İHA kullanması stratejik tesis ve bölgelerin bu tehdide karşı korunmasını  zorunlu hale getiriyor. ASELSAN, bu ihtiyaçtan yola çıkarak İnsansız Hava Araçlarını önleyen Anti-Drone Sistemi (İHTAR) geliştirdi.

Mikro ve mini boyutlardaki sivil insansız hava araçlarının havalimanlarına yakın uçurulması, kamu ve ticari alanlarda izinsiz görüntü ve ses kaydı yapılması veya terör amaçlı kullanılması gibi faaliyetleri engellemek amacıyla ASELSAN yeni bir hava savunma sistemi geliştirdi.

İHA’ların tespit edilmesi, otomatik olarak takibe alınması, tehdit olarak işaretlenmesi ve yasal olmayan faaliyetlerini önlemesi amacıyla geliştirilen İHTAR adı verilen sistem  radar ve kameralar, elektronik karıştırma ve aldatma sistemlerinden oluşuyor.

aselsan ihtar savunma sistemi

Merkezi bir komuta kontrol sistemi ile yönetilen İHTAR, uzaktan komuta veya GPS kontrollü insansız hava araçlarının uzak komuta ve GPS kanallarının karıştırılmasına ve köreltilmesine olanak veriyor.

Sistem, enerji santralleri, hava alanları gibi sivil tesisler ile sınır karakolları, karargah binaları gibi askeri tesislerin korunmasında sabit veya mobil olarak kullanılabiliyor.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com
Google+ Linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.