Ulusal Savunma Sanayinin Yeni Güçlü Oyuncusu: “Katmerciler”

Ulusal Savunma Sanayinin Yeni Güçlü Oyuncusu: “Katmerciler”

Türk sanayisine 30 yılı aşkın bir süredir araç üstü ekipman sektöründe hizmet veren ve bu alanda en geniş ürün gamına sahip olan Katmerciler, sektörünün yenilikçi, öncü ve lider şirketi konumundadır.

Savunma sanayine yönelik ilk adımını 2010 yılından itibaren üretimini gerçekleştirdiği toplumsal olaylara müdahale araçlarıyla (TOMA) atan Katmerciler, Türkiye’nin stratejik hedeflerinden olan ulusal savunma sanayinin gelişmesi yönünde çalışmalarını sürdürüyor. Savunma ve güvenlik sektörüne yönelik yenilikçi ürünleriyle dikkat çeken Katmerciler İcra Kurulu Başkan Vekili Furkan Katmerci ile gerçekleştirdiğimiz söyleşiyi sizlerle paylaşıyoruz.

Muhammet Metin/defenceandtechnology.com

1985 yılında araç üstü ekipmanların üretimi noktasında çalışmalara başlayan Katmerciler’in bugüne gelişi hakkında neler söyleyebilirsiniz?

Katmerciler , babam İsmail Katmerci tarafından sac ve profil ticareti yapmak amacıyla1982 yılında Katmerciler Profil A.Ş.adıyla kurulmuştur. Kendisi İstanbul Teknik Üniversitesi’nden mezun Elektrik Yüksek Mühendisi hem de girişimci bir insan. Sac ticareti yaptığı dönemlerde damper üretimi noktasında aldığı bir kararla 1985 yılında Katmerciler Araç Üstü Ekipman Sanayi ve Ticaret A.Ş.’yi kurmuş ve böylelikle Katmerciler damper üretimine başlamıştır. Sonra kısa süre içerisinde çöp ekipmanı, tanker, vidanjör, kanal açma, ondan sonra daha fazla mühendislik gerektiren itfaiye gibi ekipmanları da yanına koyarak bugün 30 farklı çeşit ürün üretebilir hale geliyoruz. Tabii bunun arkasında Türk insanının ben bunu yapabilirim inancı vardır. Babam her zaman bize “Yurtdışındaki bir insan Avrupa’da, Amerika’da nerede olursa olsun bir şey yaptıysa o da insan sen de insansın. Nasıl yaptıysa bak, üstüne koy, daha iyisini yap. Bunu yapamayacak bir şey yok” der. O yüzden biz her işe bu felsefe ile yaklaşırız.

furkan katmerci savunma ve teknoloji

Dünyada, Avrupa’da ve Türkiye’de bu kadar fazla ürünü tek çatı altında üretebilen bir firma yok. İlk baktığınızda her ürünü üretiyorum demek bir dezavantaj gibi görünüyor. Ancak bu bizim için büyük bir avantaj. Farklı özelliklere sahip 30 farklı ürün var ve biz 30 yıldır bunları üretiyoruz. Aynı zamanda yılda 1200-1300 adete yakın ekipman yapıyoruz. Ürünlerimizin %65’i ihraç ediliyor. Bunlara baktığınızda artık belirli bir yere gelmiş oluyorsunuz. Yani çöp ekipmanını da iyi üretiyorsunuz, tankerini de, vidanjörünü de, itfaiyeyi de hepsini farklı şartnamelere göre üretip, ihale süreçlerinden geçerek bu kabiliyeti kazandık.

furkan katmerci savunma ve teknoloji

Aslında işimiz gereği üç tip müşterimiz var. Birincisi Kamu, ikincisi otomotiv firmaları (Mercedes, MAN, Iveco, Ford, Volvo, Hyundai, Isuzu, Mitsubishi, Scania, Renault) v.b biz bunların kayıtlı üst yapı üreticisiyiz. Belirli zamanlarda kendi standartlarında üretim yapıp yapmadığımızı kontrol etmeye gelirler.Bunların kayıtlı üstyapıcısı olduğumuz için direk siparişte verebilirler, girdiği ihaleyi kazanıp bize de ürettirebilirler.

Üçüncü  tip müşterimiz ise Özel firmalar. Özel firmalar diğer iki müşteri tipine göre daha azdır. Toplam hasılatımızın %65’i ihracattan oluşuyor. Şu an 51 ülkeye ihracat yapıyoruz.

katmerciler savunma ve teknoloji

Şimdi baktığımızda bu işin mutfağı AR-GE, bir çöp ekipmanını üretiyorsunuz Ford’un üstüne de üretiyorsunuz, MAN’a da Mercedes’e de ama projesi değişir. Yani şasi farklı olduğu için onun üstüne yapacağınız çöp ekipmanı diğerine uymaz. Biz terzi usulü üretiyoruz. Biz deki her yeni iş aslında yeni bir projedir. Bu yüzden çok güçlü bir Ar-Ge’mizin olması gerekiyor ve biz de buna sahibiz. Sanayi Bakanlığı onaylı Ar-Ge merkeziyiz. Bu işlere girerken bizim vizyonumuz burası bir üretim üssü olsun, aynı zamanda da teknoloji üretsindi. Evet, herkesin yaptığını yapabilirsiniz ama üstüne bir şey koymadan yapmanın bir anlamı yok. Kendini tekrar edersin. Ülkede de kendini tekrar edecek zaman da kaynak da yok. Hep üstüne bir şey koymayı düşündüğümüz için sıkı bir AR-GE olması gerektiğini düşündük. 2010 yılında halka açıldık. Halka açıldığımızda biz bunu kurumsallaşmanın katalizörü olarak kullandık.

katmerciler savunma ve teknoloji

Katmerciler aile firması olarak başladı daha sonra belirli bir büyüklüğe geldi. 2010’da halka arz edildi. 2010 yılından sonra baktığınızda hem dış pazarlarda hem de iç pazarda marka bilinirliği de arttı. Çünkü Türkiye’ye baktığınızda jeopolitik olarak iyi bir konumda. Avrupalı firmalar da Türkiye’de bu tarz sanayide iş birlikleri yapmak istediğinde ülkemize bakıyor. İlk baktığında hem büyüklük hem şeffaflık hem de sürdürülebilir büyüme açısından Katmerciler oluyor. Bu bizim için çok büyük bir avantaj haline geldi.

toma savunma ve teknolojiHalka arzdan sonra savunma sanayii alanında daha farklı çalışmalar yapmaya karar verdik ve TOMA üretimiyle başladık. Bizden önce TOMA’nın çok fazla üreticisi yoktu sadece birkaç firma üretiyordu. Biz üçüncü firma olarak girdik ve o günden bugüne %75 pazar payına ulaştık. Bu bizim için savunma sanayii sektörüne bir girişti ve bir referanstı. Bu sayede kendimize daha fazla güven duyduk. Biz bu işi yapabiliriz diyerek yola çıktık. Daha sonra Tesis Güvenlik Üretim Belgesi süreçlerine girip onları tamamladık. Aynı zamanda AR-GE merkezi haline gelmek için Sanayi Bakanlığı’na başvurumuzu yaptık. AR-GE merkezi haline geldik. Ve bu zırhlı araçların prototiplerinin üretimlerine başladık.

furkan katmerci savunma ve teknoloji

Devletimizin verdiği firmaları koruyan ve destekleyen teşviklerden faydalanmak için Ar-Ge merkezi haline gelmek istedik. Daha sonra savunma sanayii çalışmalarımızı hızlandırdık. TOMA’lar dan sonra kazıyıcı yükleyiciler devreye girdi. Çünkü sahada böyle bir ihtiyaç doğdu. Talep geldi ve biz bu talebe hızlı bir şekilde yanıt verdik. Önce hendekleri kapatan kazıyıcı yükleyicileri ürettik. Şu anda orada %65 pazar payına sahibiz. Bu kazıyıcıları teslim ettikten kısa bir süre sonra kullanıcıdan bu araçlara uzaktan kumanda entegrasyonu yapalım şeklinde bir talep geldi. Hemen bunun üzerine çalışma yapıp patentini aldık ve üretimini yapmaya başladık.

Türk Silahlı Kuvvetleri ve Polis Teşkilatı’na baktığınızda 30-40 yıldır terörle mücadele ediyor. Bu bağlamda onlardan gelen taleplere yanıt verip bunu sahaya indirmek bizim gibi firmalarında kabiliyetlerini geliştiriyor. O yüzden onlarla yakın temasta olmayı istiyoruz ve devam ettiriyoruz. Sonuçta bu araçlar ve ekipmanlar hayat kurtarıyor. O yüzden elimizden geldiği şekilde en iyisini üretmemiz gerekiyor.

nefer-zirh-sistemli savunma ve teknolojiDaha sonraki zamanlarda  4×4 zırhlı personel taşıyıcı üzerine yoğun bir çalışmaya girdik. İlk başta Khan olarak adlandırdığımız aracı ortaya çıkardık. Khan 2+7 kişilik segment olarak Ural’a yakın,Emniyet Teşkilatı’nın kullanabileceği  tarzda bir araç. Sonra High Tech Port by Müsiad fuarında mayına karşı dayanıklı muharebe aracı Hızır’ın lansmanını yaptık. Bunlar hep üste koya koya geliyor.

Bir segment altından başlıyorsunuz sonra bir segment üste çıkıyorsunuz ilerde farklı bir segmente yöneliyorsunuz. Ve bununla beraber yine ortaya yeni bir teknoloji koymamız gerektiğinden hareket ederek Rubicon marka jeepi NEFER Zırhlama Sistemiyle  zırhlandırdık.

katmerciler_nefer-zirh-sistemi savunma ve teknolojiArtan çatışma ortamında araçların El Yapımı Patlayıcı (EYP), roket ve mayınlara karşı mukavemetini arttırmak amacıyla zırh teknolojisi alanında birçok ülke tarafından çalışmalar yürütülüyor. Sizinde bu bağlamda ilk kez High Tech Port by Müsiad Fuarı’nda gün yüzüne çıkardığınız NEFER Zırh Sistemi hakkında bilgi verebilir misiniz?

NEFER Zırhlama Sistemi bize ait olan bir sistem. Kompozit seramikten yapılıyor. Bu da sektörde hiçbir araç üstüne uygulanmamıştı. Bizim bildiğimiz envanterde de bu tarz arabalar yok. Dünyaya baktığımızda bu tarz arabalar mevcut hatta çoğu orduda bunlara ihtiyaç var. Çünkü artık geleneksel çözümler zırh çeliğiyle olan çözümlerin yerini yavaş yavaş kompozit zırha bıraktığını gördük.

Sahadaki güvenlik güçlerimizden gelen taleplerde balistik seviyeyi yükseltelim, patlamaya daha dayanıklı olsun. Öte yandan aracı daha da büyütüp hantallaştırmayalım şeklinde istekler vardı. Çünkü burada güçte çok önemli, ton başına düşen beygir gücü de. Hem hafif araba olması lazım hem de balistik seviyesi yüksek güçlü bir araç olması lazım. Ancak aracın balistik seviyeye ulaşması için daha fazla büyümesi gerekiyor ve  zırh çeliğiyle geleceğiniz nokta bir yerde sınırlı kalıyor. Bu yüzden kompozit seramiği oyunun içine soktuk. Rubiconu NEFER Zırh Sistemi ile zırhlandırdık.

katmerciler_nefer-zirh-sistemi savunma ve teknolojiAraç şu anda envanterde yok ancak  geri dönüşler olumlu. Bunun için çalışmalarımız devam ediyor. Gelecekte bu tarz araçların envantere gireceğini umuyoruz. Bunu daha sonra mayına karşı dayanıklı aracımız Hızır’da da uygulamak istiyoruz. Aslında hedefimiz 2017 yılında düzenlenecek ola IDEF Uluslararası Savunma Sanayii Fuarı’na kadar Hızır’ı Nefer sistemi ile donatarak aracımızın zırh seviyesini bir kaç seviye daha üste çıkarmak. Türkiye’de şu anda bu segmentte bu zırhlama sistemiyle yapılmış bir araç yok.Mayıs’ta biz bununla ilk olmayı hedefliyoruz. İnşallah 2017 mayıs ayına kadar da biz bunu gerçekleştireceğiz.

Nefer Zırh Sistemini Hızır’ın dışında farklı araçlar üzerine de uygulamayı düşünüyor musunuz? Polis ve Jandarma birimlerine ait daha alt seviyedeki araçlara da Nefer sistemi uygulana biliniyor mu?

Bizim ilk başta öngörümüz devriye araçları, onun dışında Komutanlarımızı, Emniyet Müdürlerimizi, Valilerimizi v.s arazide taşıyabilecek araçlarda da olabilir. Bunun her türlü uygulamasını yapabiliriz. Tabi ki bize göre bunların devriye arabalarına da uygulanabilir olması lazım. Bunu da yapabiliyoruz. Sahadan gelen taleplere göre gerçekleştirebiliriz. Bunun içinde hazırız.

hızır 4x4 savunma ve teknolojiHigh Tech Port by Müsiad Fuar’ında lansmanını yaptığınız Hızır hakkında bilgi alabilir miyiz?Kullanımda olan diğer araçlardan ayıran farklılıklar nelerdir?

Hızır için şuan segmentindeki en güçlü araç diyebiliriz. Çünkü kullandığımız motorun beygir gücü diğerlerinden biraz daha yüksek, tonaj olarak biraz daha ağır olabilir ama ton başına düşen beygir gücünü etkilemiyor. Buna karşın patlamaya dayanıklılık seviyesinde de bu segmentteki araçlardan bir seviye daha yukarda. O yüzden segmentinde Hızır’ı tek diyebiliriz.

hızır 4x4 savunma ve teknolojiHızır, Cobra II, Ejder Yalçın ve Kirpi arasında bir araç. İlk iki aracın patlama seviyesinden daha yüksekte, Kirpi’den daha düşük ama Kirpi 13 kişilik Hızır 9 kişilik mobilitesi daha fazla bir araç. O yüzden Hızır’ı daha farklı kulvarda diyebiliriz. Bunu yine sahadaki ihtiyaçlara göre tasarladığımız için hem balistik korumada hem patlamaya karşı dayanıklılık noktasında optimum noktada yapmaya çalıştık. Baktığınızda şuandaki en büyük problemimiz askerimize ve polisimize karşı kullanılan el yapımı patlayıcılar. Bunun içinde en yüksek seviyede koruma sağlamak istedik ve bunu Hızır’a yansıttık.

hızır 4x4 savunma ve teknolojiKatmerciler seri üretime hazır mı?

Şuan Katmerciler olarak Hızır’ın seri üretimine hazırız. Her hangi bir talep geldiğinde bunu karşılayabilecek konumdayız. Son testleri tamamlanmak üzere.

İzmir Çiğli Atatürk Organize Sanayi Bölgesi’nde 31 bin 500 metrekarelik arsa üzerinde 22 bin metrekaresi kapalı alan, Ankara Başkent Organize Sanayi Bölgesi’nde ilk aşamada 5 bin 400 metrekarelik alan üzerinde tesisin inşası tamamlanmış ve üretime hazır hale getirilmiştir. Bu tesisin ardından 21 bin 600 metrekarelik arazi üzerine iki yeni fabrika daha inşa edilecek, böylece Ankara’daki tesislerin toplam alanı 27 bin metrekareye ulaşacak.

hızır 4x4 savunma ve teknolojiŞuan ki tesislerimizde niteliğine göre ortalama yılda 350 ile 450 arası araç üretimi gerçekleştirebiliriz. 5 yıl içerisinde kapasite artışıyla birlikte bunu bin adede doğru yaklaştırmayı hedefliyoruz. Katmerciler talep doğrultusunda , büyüyen, yatırım yapan, taşın altına elini değil gövdesini koyan bir firma.Her türlü şartta biz Türkiye’ye de güveniyoruz, istikrarına da ekonomisine de güveniyoruz. Yatırımlarımıza hiçbir dönem ara vermedik. Her zaman arttırarak devam ettik. Gelecekte de özellikle savunma sanayi alanında yatırımlarımızı sürdüreceğiz.

Şuan bu işin mutfağı İzmir ancak Hızır’ın üretimi Ankara’da olacak. Biz Ankara’daki tesisimizi üretimi ikiye bölmek için kurduk. Sivil taraf tamamen İzmir’de olacak, savunma sanayii ile ilgili üretimimizi Ankara’da yapacağız. İzmir’de zırh kitlerini, saclarını özellikle kesim, kıvrım, büküm vs. için bütün makina ve ekipmanlar hazır. İzmir’de ürettiğimiz zırh saclarını kit halinde Ankara’ya  göndereceğiz. Ankara’da alt takım toplanmışken üstüne kapsülün kaynaklı imalatını, montajını ve testlerini yapıp kullanıcıya teslim edeceğiz.

furkan katmerci savunma ve teknoloji

Ankara’daki tesisimizi  çözüm merkezi haline getirmek istiyoruz. Kurumlara yakın olmak istedik. Böylece elimizdeki Ar-Ge’yi onların da hizmetine vermiş olacağız. İzmir tesisi sektörün taleplerini fazlasıyla karşılayabiliyor. Ancak sivil tarafa baktığınızda bizim üretimlerimizin teslim süreleri ortalama 4 ile 6 aydır ama savunma tarafı 10 ile 16 ay arasında değişiyor. Böyle olunca hem sivili hem de savunmayı aynı yerde üretmek çok fazla makul değil. Çünkü her iki sektörün de üretim hızları farklı o yüzden üretimi bölme gereği hissettik. Ankara’nın da yavaş yavaş kapasitesi artacak. Tam kapasiteye ulaştığında binlere yakın araç üretmeyi hedefliyoruz.

Ankara’da hedeflediğimiz konular arasında kompozit zırh seramik üretimi de var. Bu seramiğin kullanım alanı çok geniş. Bunu cephe kaplamasında bile kullanabiliyorsunuz. Miğfer de, çelik yelekte, tank modernizasyonunda, ek zırhlamalar da. Mesela mevcut bazı araçlar var bunlar yeni ama zırh seviyesi yeterli değil. Bunu kompozit seramik ile kaplayıp daha fazla zırh seviyesini arttırabiliyorsun.

İleriki dönemlerde zırhlı camda üretmek istiyoruz. Orada da farklı çözümlerimiz var. Çünkü zırhlama konusunda önemli hususlardan birisi aracı hafifletebilmek. Camda bunun bir parçası ,ne kadar zırh çeliği bir ağırlıksa camda böyle. Camı hafifletmek için yaptığımız çalışmalarda belli bir noktaya geldik. Projeleri Tübitak ile birlikte çalışmayı umuyoruz. Bu noktada başvurularımız oldu. İlerde kompozit seramik, cam gibi projelerin çalışmalarını da Ankara’da yapmak istiyoruz. Tesisi komple bir çözüm merkezi olarak düşünüyoruz deme nedenlerimizden biri de bu. Savunma sanayii ile ilgili akla ne geliyorsa onu orada üretmek istiyoruz.

toma savunma ve teknoloji%70’lik pazar payına sahip olduğunuz TOMA alanındaki son çalışmalarınız hakkında neler söyleyebilirsiniz?

Bizden önce TOMA’ların yazılımı yurtdışında yapılıyordu. Biz sektöre girdiğimizde bir yenilik getirdik ve yerlileştirdik. Yazılımına kadar kendimiz yapıyoruz. TOMA’larda bu çok önemliydi. Çünkü kendi göbeğimizi kendimizin kesmesi gerekiyordu. Yurtdışından ithal bir kaç komponeti de yerlileştirdik. Daha sonraki süreçlerde ise bize gelen teknik şartnameler kullanım süresince her zaman gelişti. Bunda Emniyet Genel Müdürlüğü ve Jandarmanın çok büyük etkisi ve katkısı var. Onlar kullanıcı ,onlardan ne gelirse üstüne koyarak devam ettik. Şuan TOMA’lara baktığımızda gelebileceği en iyi konumda aslında. Bunlarla ilgili iyileştirmeler sahadan gelen bir talep olduğunda yapılabilir. Burada hiçbir engel yok. Ve bunu da en hızlı şekilde sahaya yansıtabilecek firmalar içinde baktığımızda Katmerciler olarak biz burada iddialıyız.

toma savunma ve teknolojiTürk Silahlı Kuvvetleri ya da Emniyet Teşkilatı bir ürünü aldıysa bunu dünyanın her yerine satabilirsiniz. Çünkü Türkiye NATO üyesi bir ülke ve 30-40 yıldır terörle mücadele ediyor ve bu konuda çok fazla bilgi birikimine sahip . Bu yüzden dünyada oluşan bir algı var; Türk ordusu veya Türk emniyeti bunu aldıysa iyi bir üründür gözüyle bakıyorlar. Tabii bunu yurtdışına bazı ülkelere satış yaptığımızda da görüyoruz. Azerbaycan, Irak, Kosova, Tunus gibi birçok ülkeye sattık. İleriki dönemlerde de satmayı hedefliyoruz.

Tabii 4×4 Hızır dediğimiz zırhlı aracımızda bizim öncelikli hedefimiz kendi kuvvetlerimize  satışını yapıp daha sonra bunu dünyanın her yerine satabilmek. Çünkü biz ihracat yapan, ihracat kabiliyeti yüksek bir firmayız. Bizim için ihracat kalemlerinin her biri, her ürün oraya dikilmiş bir Türk bayrağıdır.

khan savunma ve teknolojiZırhlı Personel Taşıyıcı Ailesinin ilk üyesi Khan hakkında neler paylaşabilirsiniz?

Khan tam olarak şehir içi arabasıdır. Emniyet Teşkilatına daha çok hitap eden bir arabadır. Sektördeki diğer araçları da incelediğimizde aracın teknik özellikleri diğer araçlarla aynı ama iç konfor, iç genişlik ve diğer hususlarda iddialıyız ,bu segmentteki en iyi araba. Çünkü kendi kuvvetlerimizin hayatı bu aracın içinde geçiyor.

khan zpt savunma ve teknolojiBöyle olunca da bizim en azından aracın içini en iyi şekilde yapmamız lazım. Bu araçlara bizim polisimiz, Mehmetçiğimiz biniyor. O yüzden diğerlerine göre baktığınızda  içi çok daha rahat, çok daha geniş ve korunaklı denilebiliyor olması lazım. Bunu hedeflemiştik, Khan’da bunu yansıttık.

khan zpt savunma ve teknolojiGelen tepkilerde bu yönde olumlu karşılandı. Khan tabii ki bizim ilk gözbebeğimiz olduğu için çok daha farklı bir yeri var. Ekip içinde de Khancılar ve Hızırcılar diye bölünmüş durumdayız. Bu araçlar bizim çocuğumuz gibi, biri ilk göz ağrımız diğeri son göz ağrımız.İnşallah ilerde bunlara alternatif olarak daha farklı araçlar sunarız.

katmerciler zırhlı ambulansZırhlı ambulans çalışmanız hangi seviyede?

Ambulans konusunda da çalışmalarımız var. Ford F550 şasi üzerine gerçekleştiriyoruz.Şu anda baktığınızda elimizde mevcut bulunan ambulanslar zırhlı ama tam manasıyla bunlara zırhlı ambulans diyemeyiz çünkü zırhlı personel taşıyıcı şeklinde olması lazım. Biz şu anda ülkemizde kullanıp daha sonra NATO ülkelerine de satışını gerçekleştirmeyi düşündüğümüz NATO standartlarında zırhlı ambulans yapıyoruz.

Bu proje üzerinde çalışmalarımız devam ediyor, IDEF 2017’ye kadar tamamlanmış olacak. Bu bir ZPT ailesi,modellere baktığınızda Khan ve Hızır’la birbirine benziyor ama zırhlı ambulansın yüksekliği, iç standardı diğerlerinden farklı özellikte çünkü amacı ve kullanım alanı farklı.

katmerciler_zirhli-kazici-yukleyici-is-makinesi savunma ve teknolojiTerörle mücadele kapsamında gerçekleştirilen operasyonlarda terör örgütü mensuplarınca açılan hendeklerin kapatılması sırasında güvenlik güçlerimiz başta EYP olmak üzere patlayıcı ve roket saldırılarına maruz kaldı. Bu doğrultuda Katmerciler Zırhlı İş Makinaları alanında ne tür çalışmalar yürütüyor?

Doğu ve Güneydoğu’da yaşanmasını istemediğimiz olaylar oldu ve bu olaylar sırasında hendek kapatıcılara ihtiyaç duyuldu. Bunlar ticari bir Ekskavatör ya da kazıyıcı yükleyiciyi alıp zırhlandırıp sahada hendekleri kapatmak amacıyla kullanılan araçlardır. Biz bunu Katmerciler olarak şuan üretiyoruz. Daha önce de ürettik. Emniyet ve Jandarmamızın envanterinde bu araçlar yer alıyor. Teslimatlarımız hala devam etmekte. Şuan ortalama %60 pazar payına eriştik.

katmerciler_uzaktan-kumandali-zirhli-paletli-ekskavator savunma ve teknolojiİlk ürettiklerimizde uzaktan kumanda entegrasyonu yoktu. Daha sonraki talepler doğrultusunda uzaktan kumanda edilebilir hale getirdik. Çünkü can taşıyor. Can taşıdığı noktada bunları en yüksek düzeyde koruma uygulanabiliyorsa bir de buna uzaktan kumanda entegre edebilmemiz lazım ki yaşam riskini asgariye indirelim. Biz bunu gerçekleştirdik. Şuan da bunları da envantere soktuk. Uzaktan kumanda sistemi ile patent başvurumuzda vardı, onu da aldık. Belirttiğim gibi Katmerciler her zaman elinden geldiğince sahadan  gelen taleplerle yenilik katmak istedi. Ve bu da hendek kapatıcılarla ortaya çıktı.

Üniversiteler ile işbirliği noktasında ne tür çalışmalar yürütüyorsunuz?

Tübitak ve Üniversiteler ile çalışmak istiyoruz. Geçmiş dönemde de çalıştık. Zaten Tübitak projelerinde üniversiteler olmazsa olmaz. Katmerciler olarak insana yatırım yapan bir firmayız. Mesela, çalışanlarımızın ortalama yılda en az 8 saat eğitim almaları noktasında ısrarcıyız. Onlardan farklı konularda talepler geldiğinde bunu insan kaynaklarımız değerlendiriyor. Farklı eğitimler olabiliyor. Buna göre programlar çıkartıp yılda 8 saat eğitimi tamamlamaya yönelik çalışmalar yapıyoruz. Yüksek lisansla ilgili talep olduğunda bunu firmamız karşılıyor. Gelecekte de bu konuda çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Bizim düşüncelerimizden biri de üniversitelerde savunma sanayi sektörüyle ilgili makalelerde yer almak. Oralara katkı sunmak. Yüksek lisansa başvuran kendi çalışanlarımız üretimin içinde olduklarından daha farklı bir algıyla bakabiliyorlar .O taraflarda tezler yazıp hem akademik bir katkısı olsun hem de üniversitelerde çalışsın. Katmercilerinde bu tür çalışmalarda yer almasını istiyoruz. Kanaatimce sektöründe buna ihtiyacı var. Daha fazla üniversitelerle çalışmak gerekiyor. Katmercilerde bunların bir parçası olacaktır.

katmerciler_avrupa-ortadogu-ve-afrikanin-en-iyi-faaliyet-raporu_odul-belgesi51 Ülkeye ihracat gerçekleştiriyorsunuz. Bu cironuzun yüzde kaçlık kısmını oluşturuyor?

Satışlarımızın yüzde 65’ini yurtdışına gerçekleştiriyoruz. Dönem dönem oran düşse de sayısal anlamda oran değişmiyor. Ciro arttığında bazen ihracat yüzde 65’ten yüzde 50’lere düşmüş olur ama sayısal anlamda yükselmiş olur. O yüzden biz sürekli ihracatını arttıran bir firmayız. Hatta 2012 yılında %90 ihracat oranına ulaştık. İhracat yapan, ihracat kabiliyeti yüksek ,Türkiye İhracatçılar Merkezi En Büyük 1000 İhracatçı (TİM1000) arasında 518’inci olan bir firmayız. Aynı zamanda İstanbul Sanayi Odası Türkiye’nin En Büyük 500 Şirketi (İSO500)’nde 409’uncuyuz. Öte yandan İzmir’in en büyük 41’inci şirketiyiz. Her geçen gün finansal kuvvetini arttıran bir firmayız.

Karlılık oranlarımıza geldiğimizde bizim dünyadaki emsallerimize baktığımızda ABD’de, Avusturya’da ve bir kaç farklı ülkede farklı firmalar var. Bunlarda borsaya açık onların ebitdaları genel yüzde 6 ile 7 arasındadır. Katmercilerin ebitda oranı sivil alanda minimum %10 ile %11, savunmayla birlikte bu oran %17’lere çıkıyor. O yüzden karlılığını ve verimliliğini arttıran bir firmayız. Buda finansal olarak Borsa’ya kote olduğumuz için hisse değerine de yansıyor. İleriki dönemlerde ebitdalarımızı minimum %15’lere çıkarıp  bu şekilde en azından yıllık minimum % 20-25 büyümeyi hedefleyen bir firma olarak devam etmek istiyoruz.

img_8961Ağırlıklı olarak hangi bölgelere ihracat yapıyorsunuz?

Başta Ortadoğu, Balkanlar ve Türki Cumhuriyetler olmak üzere çeşitli ülkelere ihracat yapıyoruz. Bu taraflarda büyümek istiyoruz. Şuan da Avrupa tarafına çok fazla yönelmedik. Çünkü bir Afrika’ya baktığınızda nüfus olarak gelişmişlik noktasında çok farklı durumda. Nüfusu daha yüksek ama gelişmişliği daha az. Orada çok daha fazla potansiyel olduğu için 98’li yıllardan itibaren o bölgelere yoğunlaştık. Afrika’da ciddi bir yol kat ettik. O yüzden ileriki dönemlerde özellikle sivil alanda bazı ürünlerimizle Avrupa’ya açılmak istiyoruz.

4bBu konuyla ilgili olarak ADR’li (Avrupa’da ve dünyada geçerli olan tehlikeli maddeleri taşıma standardı) standardında akaryakıt tankeri üretimine bu yıl başladık. İlk yıl için yüz adet gibi bir hedef koymuştuk.  Bu hedefimizi tutturduk. Türkiye’de de bu yürürlüğe kondu. Ortalama 25 bin adet akaryakıt tankeri var. Ve bunların zaman içerisinde büyük çoğunluğu değişmek zorunda. ADR’li standardında üretimlerinin gerçekleştirilmesi gerekiyor. Ve mevcut alımların hepsi bu standarda göre olmak zorunda. Biz Katmerciler olarak bunun sertifika sürecini tamamladık. Üretimlerine geçtik ve teslimatlarımıza başladık.

adr akaryakıt tankeriÜrün gamına yenilik olarak baktığınızda sivil alanda bu ADR’li akaryakıt tankeri başı çekiyor. Bunu çok rahatlıkla Avrupa ve diğer ülkelere satabiliriz. Çünkü standart ve ürün aynı. 2017 yılı hedeflerimiz içinde bunların ihracatını Avrupa’ya da yapabilmek var. 2016 için koyduğumuz yüz adetlik hedefimizi 2017 yılı için 200-220 adede çıkardık. Ona göre de tesisimizde bir büyümeye gittik. ADR akaryakıt tankerine daha fazla yer ayırdık. Daha fazla otomasyon sistemleri uygulamaya gittik. Hepsini 2017 yılının Ocak ayı sonuna kadar tamamen devreye alıp otomasyon oranını da arttıracağız. Buna bağlı hem karlılık hem de adetlerimizi de arttırmak istiyoruz.

katmerciler_hisse-performans-grafigi_bist2017 yılından beklentileriniz nelerdir?

2017 yılında ihracat bazında baktığınızda toplam gelirin minimum %55’i oranında bir ihracat oranı yakalamayı ve ihracat oranımızı 2016’nın üzerinde kapatıp ciromuzu da ortalama 400 milyon TL seviyesine çekmeyi hedefliyoruz. Özellikle savunmanın payının artıp başı çekeceğine inanıyoruz.

2016’da beklenmeyen hadiseler oldu ülkemizde. Etrafımız bir ateş çemberi. İnşallah 2017 hem ülkemiz hem de Katmerciler için daha iyi bir yıl olur.

furkan katmerci savunma ve teknoloji

Katmercilerin geleceği hakkında neler söyleyebilirsiniz?

Biz ticari hayatımıza sivil araçların üretimiyle başladık. Dünyada da bizim emsallerimiz var. ABD’de Oshkosh adlı firmada onlardan biri. Onların hikayesi de bizimkisine benziyor. İlk başlarda araç üstü ekipman yapıyordu. Daha sonra savunma sanayi alanına girerek bir trend kazandı. Şuanda da Oshkosh’a baktığınızda toplam gelirleri 6-7 milyar dolar seviyesinde. Bunun % 35 – 40′ ı savunma. Ağırlığı yine sivil taraftan geliyor. Oshkosh tesislerini ziyaret ettik, onlarda buraya geldi. Kanaatimce savunma sanayii firmalarının sivil alanda da ürünlerinin olması gerekiyor. Çünkü savunma ürünleri dediğinizde yılda birkaç defa ihalesi oluyor. Ama onun dışında bir işi olmayabiliyor firmanın. Ama sivil taraf dediğinizde nakit akışını, ürün adetini vs. sürekli doldurabiliyorsunuz. Bu sizin için maliyetlendirme konusunda büyük bir avantaj haline geliyor.

Koruma Kalkanı 36 kişiye kadar koruma sağlar. Doğrudan öldürücü olmayan silahların atımında kullanılmak üzere özellikle tasarlanmış atış portlarına sahiptir. 3 metre yüksekliğe kadar kaldırılabilme özelliği ile hızlı müdahale güçlerinin intikali için bir kapı olarak da kullanılabilir. Seyahat halinde sert arazide darbe emebilir ve bariyer olarak hizmet vermek üzere insansız olarak yerinde bırakılabilir. Muhafazalı bir yükselir platforma sahip olup, balistik muhafaza ile de donatılabilir.

Koruma Kalkanı 36 kişiye kadar koruma sağlar. Doğrudan öldürücü olmayan silahların atımında kullanılmak üzere özellikle tasarlanmış atış portlarına sahiptir. 3 metre yüksekliğe kadar kaldırılabilme özelliği ile hızlı müdahale güçlerinin intikali için bir kapı olarak da kullanılabilir. Seyahat halinde sert arazide darbe emebilir ve bariyer olarak hizmet vermek üzere insansız olarak yerinde bırakılabilir. Muhafazalı bir yükselir platforma sahip olup, balistik muhafaza ile de donatılabilir.

Mesela bizim emsal olarak aldığımız Oshkosh firması ekipmanla başladı savunma ile büyüdü. Bizde aynı şekilde ekipmanla başlayıp savunma ile büyüyen bir firma haline gelmek istiyoruz. Gelecek dönemde de bu 5 yıl içerisinde savunma sanayii alanındaki yatırımlarımızı arttırarak devam ettireceğiz. 5 yıl sonunda da İzmir de olmak kaydıyla ekipman tarafına da farklı yatırımlar planlıyoruz. Katmerciler de iki tane şapka var sivil ve savunma tarafı. Bu 5 yılı savunma tarafının büyümesine ayırdık. Ankara merkezli savunma yatırımlarını sıralarsak; kompozit seramik yatırımı, zırhlı cam üretimi, 4×4 Zırhlı Personel Taşıyıcıların üretimi ve akabinde 6×6 ve 8×8 araçlarını da içine alacak bir ZPT ailesi oluşturmak.

furkan katmerci savunma ve teknoloji

Son olarak eklemek istediğiniz bir husus var mı?

Katmerciler olarak gelecek vizyonumuz hem sivil hem de savunma sanayi alanında orantılı bir şekilde büyüyerek önemli projelerin altına imzamızı atmak ve şu an yalnızca iki Türk firmasının da içinde olduğu dünyanın en büyük 100 savunma şirketi arasına girmek. Temennimiz daha fazla Türk firmasının bu listede olması. Biz de uzun vadede bu listede yer almak için çaba gösteriyoruz. Bu doğrultuda çalışmalarımızı ara vermeden sürdüreceğiz.

Kaynak: defenceandtechnology.com

Google+ Linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.