Cobra II sınırda kuş uçurtmayacak

Cobra II sınırda kuş uçurtmayacak

Otokar, Kara Kuvvetleri Komutanlığı’nın keşif ve gözetleme araçları ihtiyacı doğrultusunda geçtiğimiz yıl sonunda aldığı COBRA II siparişlerinin teslimatlarına başladı.

Muhammet METİN/defenceandtechnology.com

Kara Kuvvetleri Komutanlığı’nın Sınır Güvenliği amaçlı görevlerinde kullanılmak üzere geliştirilen COBRA II Keşif ve Gözetleme Aracı, COBRA II’nin bir platform olarak üstün teknik ve taktik özellikleri ile keşif ve gözetleme amaçlı yüksek performanslı elektronik alt sistemlerin sistem düzeyinde entegrasyonundan oluşuyor.

Araçta Aselsan ürünü 10km mesafeden bir insanı tespit edebilen Acar Kara Gözetleme Radarı, uzun menzilli Elektro-Optik Sensör Sistemi ve PILAR Silah Atışı Tespit Sistemi yer alıyor. Balistik, mayın ve EYP tehditlerine karşı üstün koruma sağlayan Cobra II üzerindeki sistemler ile farklı arazi ve iklim koşullarında sınır ötesi uzun mesafe keşif ve gözetleme kabiliyeti sağlıyor. Sınır Güvenliği Projesi altında Kara Kuvvetlerine 82 Cobra II aracı teslim edilecek.

COBRA II ÜZERİNE SİLAH ATIŞI TESPİT SİSTEMİ

Cobra II üzerinde yer alan Fransız Metravib tarafından geliştirilen PILAR sistemi silah atışı sonrasında ortaya çıkan ses basıncını çok yönlü mikrofon dizinlerini kullanarak ölçüyor ve bu sayede kullanıcıya silahın kalibresi, atıldığı mesafe ve sapma mesafesi hakkında bilgi veriyor. Fransız ordusunca Afganistan’da gerçekleştirilen testlerde sistemin 2 km civarında bir mesafeden silah atışlarının tespit edilebildiği görüldü. PILAR, 12.7mm ve 7.62mm kalibreye sahip silahların yanı sıra RPG tipi roketleri de tespit  edebiliyor.

Kaynak: defenceandtechnology.com

Google+ Linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.