Bakan Işık Suudi Arabistan’da ASELSAN ve FNSS tesislerini gezdi

Bakan Işık Suudi Arabistan’da ASELSAN ve FNSS tesislerini gezdi

Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, resmi temaslarda bulunmak üzere Suudi Arabistan’ın başkenti Riyad’a gitti.

Resmi temaslarda bulunmak üzere Riyad’a giden Işık, FNSS firmasının MUC Al Kharj tesisleri ile Teröre Karşı İslam İttifakı merkezini gezdi.

Sabah saatlerinde uçakla Kral Selman Askeri Havalimanı’na ulaşan Işık’ı, Suudi Arabistan Savunma Bakan Yardımcısı Muhammed Bin Abdullah el-Aiş, Türkiye’nin Riyad Büyükelçisi Yunus Demirer ve diğer yetkililer karşıladı.

Havalimanından FNSS Savunma Sistemleri firmasının Riyad kentinde kurulu MUC Al Kharj tesislerine geçen Bakan Işık ve beraberindeki heyet, FNSS Genel Müdürü Kemal Nail Kurt ve diğer yetkililer tarafından karşılandı.

Suudi Arabistan Kara Kuvvetleri için M113 araç modernizasyon programı kapsamında personel taşıyıcı araçların modernizasyonlarının yapıldığı tesiste yetkililerde bilgi alan Işık, tesisi gezerek incelemelerde bulundu.

Teröre Karşı İslam İttifakı merkezi

Fikri Işık, daha sonra beraberindeki heyet ile beraber Suudi Arabistan öncülüğünde kurulan ve merkezi Riyad’da bulunan 41 ülkenin üye olduğu ‘Teröre Karşı İslam İttifakı’ merkezini ziyaret etti.

Teröre Karşı İslam İttifakı Merkezi Müdürü Abdulilah es-Salih tarafından karşılanan Bakan Işık, merkezi ve ortak operasyonlar merkezini gezdi.

Burada Suudi Arabistan Savunma Bakan Yardımcısı Muhammed Bin Abdullah el-Aiş ve merkezin müdürü Salih ile bir araya gelen Bakan Işık, daha sonra merkezin şeref defterini imzaladı ve kendisine takdim edilen plaketi kabul etti.

ASELSAN’ın telsiz fabrikasını gezdi

Milli Savunma Bakanı Fikri Işık temaslarının ikinci durağında ASELSAN ortaklığı ile Başkent Riyad’ta kurulan yazılım tabanlı telsiz fabrikasını gezdi.

Suudi Arabistan’ın ihtiyaçlarını karşılamak üzere kurulan fabrikada yetkililerden bilgi alan Işık, “ASELSAN, telsiz haberleşmesi ile ilgili hem donanım, hem yazılım olarak Suudi Arabistan savunma ve güvenlik kuvvetleri tarafından kullanılabilmesi için buraya çok önemli ve çok iyi bir tesis kurdu.” dedi.

“Böyle bir tesisin kurulmasıyla kardeş ülkenin böyle bir yeteneği kazanması gerçekten Türkiye açısından önemli. Türkiye ile Suudi Arabistan arasındaki savunma sanayi iş birliği için de iyi bir başlangıç” olduğunu belirten Bakan Işık, bu alanın çok büyük olduğunu, Suudi Arabistan’ın ihtiyacı çerçevesinde buradaki kapasitenin belirleneceğini ifade etti.

Kurulan bu tesisin savunma sanayisinde özellikle elektronik harbe yönelik çok önemli bir başlangıç olduğunu dile getiren Işık, “Bu alanda Türkiye’nin Suudi Arabistan’la iş birliği yapmış olması çok önemli, bu çok iyi bir başlangıç.” diye konuştu.

Işık ve beraberindeki heyete, Suudi Arabistan Askeri Teknolojileri Üretim Merkezi Başkanı Muhammed bin Hamd El-Madi eşlik etti.

Işık, Suudi Arabistan Savunma Bakanı İkinci Veliaht Prens Muhammed bin Selman ile görüştü

Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, resmi temasları çerçevesinde, Suudi Arabistan Savunma Bakanı ve İkinci Veliaht Prens Muhammed bin Selman ile Başkent Riyad’da bir araya geldi.

Başkent Riyad’taki Savunma Bakanlığı binasında gerçekleşen görüşmede, iki ülke arasındaki ilişkiler ile başta Suriye ve Yemen olmak üzere bölgedeki gelişmeler ele alındı.

Görüşmede ayrıca, “terörle mücadele konusunda her iki ülkenin de ortak tavrı taşıdığı, ismi ne olursa olsun her türlü terör örgütünün insanlığın ortak düşmanı olduğu ve ortak düşmana karşı mücadele etmek gerektiği” dile getirildi.

Türkiye ve Suudi Arabistan’ın bölgede terörle en etkin mücadele eden iki ülke olduğu, ülkeler arasındaki iş birliğinin ise artarak devam etmesi gerektiği konusunda görüş birliğine varıldı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın gelecek hafta Suudi Arabistan’a gerçekleştireceği ziyaretin önemine de vurgu yapılan görüşmede, savunma sanayi ile ilgili tüm projelerin üzerinde hassasiyetle durulması kararlaştırıldı.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com
Google+ Linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.