Rusya Su-25’lerin üretimini durdurdu

Rusya Su-25’lerin üretimini durdurdu

Rusya, dünyanın birçok bölgesinde yaşanan çatışmalarda yoğun olarak kullanılan Su-25 yer saldırı uçaklarının üretimini durdurdu.

Rusya Sanayi ve Ticaret Bakanı Denis Manturov 7 Şubat’ta yaptığı açıklamada, Su-25 yer saldırı uçaklarının seri üretiminin sonlandırıldığını söyledi. Yak-130’a dayanan yeni geliştirilecek saldırı uçağı Su-25 serisinin yerini alacak. Yeni uçak gelişmiş radar ve aviyonik sistemlerinin donatılmasının yanı sıra aynı zamanda kısa pistlerden de iniş-kalkış yapabilecek.

İlk uçuşunu 1975’te yapan uçak, testlerin ardından Sovyetler Birliği Hava Kuvvetleri’nde 1981 yılında hizmete girdi. ilk savaş tecrübesini Afganistan’da yaşadı. Sukhoi Tasarım Bürosu (SDB) tarafından tasarlanan çift motorlu savaş uçağından bugüne kadar binden fazla üretildi. Rusya’nın dışında 30’a yakın ülke hava kuvvetlerinde hizmet veren uçak saatte 975 kilometre hıza çıkabiliyor. Bin kilometre menzilli uçak, 30 milimetrelik GSh-30-2 makineli top, kanat ve gövde altlarında 11 noktaya takılabilen çeşitli bomba ve güdümlü füze taşıyabiliyor.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com
Google+ Linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.