Kıbrıs Gazisi TCG Ertuğrul emekli oldu

Kıbrıs Gazisi TCG Ertuğrul emekli oldu

Türk Deniz Kuvvetleri bünyesinde uzun yıllar hizmet veren ve Kıbrıs Barış Harekatı’na katılan “Gazi” unvanlı 63 yaşındaki çıkarma gemisi TCG Ertuğrul, Foça Deniz Üs Komutanlığı’ndaki törenle hizmet dışına ayrıldı.

TCG ERTUĞRUL (L-401), Türk Deniz Kuvvetleri’nde 44 yıllık hizmetini müteakip Foça Deniz Üs Komutanlığı’nda 30 Mart 2017 tarihinde Güney Deniz Saha Komutanı, Amfibi Görev Grup Komutanı, Kıbrıs Gazileri ve daha önce TCG ERTUĞRUL’da görev yapmış personelin katılımıyla gerçekleştirilen törenle hizmet dışına ayrıldı.

Adını 1890 Senesinde Japonya’ya yaptığı dostluk ziyaretinden dönerken Oşhima adası yakınlarında yakalandığı bir tayfun sonucu batan Ertuğrul Fırkateyninden alan TCG ERTUĞRUL; 14 Aralık 1954 tarihinde USS WINDHAM COUNTY adıyla ABD donanmasında göreve başladı. 01 Haziran 1973 tarihinde Japonya’da Yokosuka Limanında yapılan törenle Türk Deniz Kuvvetleri tarafından teslim alındı.

ABD Donanmasında Kore ve Vietnam savaşlarına katılan TCG ERTUĞRUL, Türk Deniz Kuvvetleri’ne katıldıktan sonra ilk seyrini Ertuğrul Fırkateyni faciasının yaşandığı Oşhima Adası’na yaptı. Milli ve NATO tatbikatları ile lojistik nakliyat görevlerini başarıyla gerçekleştiren gemi Kıbrıs Barış Harekâtı’nda da görev alarak Gazi unvanını aldı.

15 deniz mili sürat yapabilen, 117 metre uzunluğunda 17 metre enindeki ‘TCG Ertuğrul’da 12 Subay 46 Astsubay 11 Uzman erbaş ve 71 erbaş ve er görev yapıyordu.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com
Google+ Linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.