TSK’da “Chinook” eğitimleri sürüyor

TSK’da “Chinook” eğitimleri sürüyor

Kara Havacılık Komutanlığı’nda görev yapmaya hazırlanan CH-47F Chinook helikopterleri ile eğitimler devam ediyor.

Chinook helikopterleri ile uçuş, personel ve malzeme nakli v.b gibi testler gerçekleştiriliyor.

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin Ağır Nakliye Helikopter ihtiyaçlarını karşılamak üzere sipariş edilen 11 CH-47F Chinook helikopterlerinden altısı teslim alındı. Kalan 5 helikopterin ise 2018 yılı sonlarında envantere girmesi planlanıyor.

Toplam 55 tam teçhizatlı asker veya 22 sedye taşıyabilen CH-47F’ler, özellikle Güneydoğu’da ihtiyaç duyulan ağır yüklerin nakledilmesi gibi görevlerde kullanılacak. Chinook takma adına sahip helikopter saatte 315 kilometre hıza çıkabiliyor.

SAVAŞLARIN EFSANE HELİKOPTERİ

İlk muharebe deneyimini 1960’lı yıllarda Vietnam Savaşı’nda kazanan ve ardından birçok ülke tarafından sayısız operasyonda kullanılan CH-47 Chinook, zaman içinde değişen ihtiyaçlara göre geliştirilen F modeliyle görevini sürdürüyor. CH-47F; yenilenmiş bir gövde, önceki modellere oranla daha gelişmiş bir kokpit, aviyonikler ve sayısal uçuş kontrol sistemine sahip.

Her biri 4777 hp gücünde iki adet Honeywell T55-GA-714A tipi motoru olan bu modelin havadan seyir hızı 245 km/h olup, platform maksimum 315 km/h (170 kt) sürate erişebiliyor. Azami faydalı yük taşıma kapasitesi 11 ton ve maksimum kalkış ağırlığı 22.68 ton olan helikopterin uçuş tavanı yaklaşık 20 bin feet (6096 m).

Helikopterin, çift pervaneli yapısı iklim, irtifa ve sert esen rüzgar gibi olumsuz hava koşullarında çalışmasını mümkün kılıyor.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com
Google+ Linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.