Bayraktar tüm testlerden tam not aldı

Bayraktar tüm testlerden tam not aldı

Amfibi Tank Çıkarma Gemisi (LST) projesinin ilk gemisi olan Bayraktar’ın tüm testleri tamamlandı.

Havelsan’ın komuta kontrol ve savaş yönetim sistemini gerçekleştirdiği projede, 13 Nisan 2017 günü İlk Milli Amfibi Tank Çıkarma Gemimiz Bayraktar’ın geçici kabulü yapılarak garanti süreci başlamış oldu.

Proje kapsamında modern sensör ve silahlarla donatılmış, komuta kontrol yetenekleri yüksek savaş yönetim sisteminin (SYS) tasarımı, entegrasyonu ve testleri Havelsan tarafından sorunsuz olarak gerçekleştirildi. Geminin Deniz Kabul Testlerinde (SAT) testlerinde geminin tüm savaş fonksiyonları başarıyla test edilerek, hava, kara ve suüstü hedeflerine SYS üzerinden yapılan atışlarda da tam isabet sağlandı. Bayraktar, SSM/DzKK’ya teslim edildi.

Havelsan’ın GENESİS Savaş Yönetim Sistemi, LST ihtiyaçları kapsamında geliştirildi ve SYS’e ilave olarak entegre çoklu veri link kabiliyeti ve amfibi harekat kabiliyeti gibi yeni yetenekler de kazandırıldı. Bayraktar’ın veri kaynaklarının ve kullanıcılarının yönetimini sağlayan Havelsan ürünü; Gemi Bilgi Dağıtım Sistemi entegre edildi. Tesis edilen Gemi Bilgi Dağıtım Sistemi ile geminin TSK-NET, NATO-WAN ve INTERNET ağlarına bağlantısı sağlandı. Ayrıca, Geminin emniyetine katkıda bulunmak üzere askeri çalışma ortamı için uyumlandırılmış Kapalı Devre Televizyon Sistemi (CCTV) tesis edildi.

30 GÜN DENİZDE KALABİLECEK

Geminin Tam boyu yaklaşık 139 metre, Eni 19,60 metre ve deplasmanı 7 bin 254 tondur. Bu ölçülerine rağmen 2 metreden sığ sulara kapak atma imkanı olan gemi, 1200 ton yük veya çeşitli tank, zırhlı araç ve diğer araç taşımanın yanında 600 kişilik yatak  kapasitesine sahip. İkmal yapmadan 30 gün denizde kalabilecek olup 5 bin deniz milinden fazla menzile sahiptir.

20 TANK TAŞIYABİLECEK

Gemi Personeli : 12 subay, 51 Astsubay, 66 er Amfibi personel : 350 Gemide toplam 566 kişilik yatak kapasitesi mevcut. 1.100 metrekare kapalı araç güvertesi alanı ve 690 metrekare açık güverte alanı ile gemi yaklaşık 1.200 ton yük veya çeşitli zırhlı ve diğer araç taşıma kapasitesine sahip olacak. Bu kapasite ile 20 adet tank, LST tarafından rahatlıkla taşınabilecek. Gemi, 2 adet tek namlulu 40 mm Oto Melara topu, 2 adet Mk15 Phalanx CIWS ve 2 adet makinalı tüfek ile donatılacak.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com
Google+ Linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.