Meteksan RF GMSİM’in testlerini tamamladı

Meteksan RF GMSİM’in testlerini tamamladı

Meteksan Savunma ve Roketsan iş ortaklığı modeli ile PELİKAN Projesi kapsamında milli olarak geliştirilen RF Güdümlü Mermi Simülatörü saha kabul testleri başarıyla tamamlandı.

Meteksan Gazete’nin Nisan ayında yayımlanan 22. sayısında, Meteksan Savunma ve ROKETSAN iş ortaklığı modeli ile PELİKAN Projesi kapsamında milli olarak geliştirilen RF Güdümlü Mermi Simülatörü (RF GMSİM)’nün saha kabul testlerinin başarıyla tamamlandığı duyuruldu.

Gazetede RF Güdümlü Mermi Simülatörü ile ilgili şu bilgilere yer verildi; “Su-üstü platformları, gerek kendini koruma, gerekse kuvvet koruması kapsamında gerçekleştirecekleri Güdümlü Mermilere Karşı Savunma (GMKS) reaksiyonlarını, platformlarda mevcut Radar Elektronik Destek (ED) sistemi, hava/su-üstü arama radarı, link sistemleri ve istihbarat birimlerinden elde edilecek işarlarla başlatmaktadırlar. Bu sistemler içinde en önemlisi pasif bir sistem olan Radar ED sistemidir.

Deniz harekat alanında, tüm sinyal yayılım kontrolü (Emissions Control – EMCON) şartlarında (EMCON-A – tam susma dahil) kullanılabilen Radar ED sistemlerinin etkinliğinin test edilmesi ve sistem operatörlerinin eğitim seviyesinin arttırılması, uygulanacak GMKS reaksiyonlarının etkinliğini de doğrudan etkilemektedir. Platformun uygulayacağı fonksiyonel imha (soft kill) veya fiziksel imha / fonksiyonel imha koordinasyonlu GMKS reaksiyonları gerçeğe en yakın şartlarda ve tekrarlanabilir şekilde test edilmeli, etkinlik analizleri en ince detaya kadar gerçekleştirilmelidir.

Yukarıda tanımlanan gerçek durum senaryosunu barış zamanı gerçekleştirmek için patlayıcı yükü olmayan gerçek G/M’nin kullanılacağı bir test ortamı gereklidir. Gerek güvenlik, gerekse test maliyetleri göz önününde bulundurulduğunda böyle bir çözüm uygulanabilir değildir. Bir diğer çözüm, patlayıcı yükü olmayan gerçek G/M’yi uçar bir platforma konuşlandırmak ve bu sistemi kullanarak yüzer platform GMKS reaksiyonlarını test etmektir. Bu sistemler hâlihazırda çeşitli ülkeler tarafından milli veya NATO çapında icra edilen Elektronik Harp (EH) denemelerinde kullanılmaktadır.

Bir diğer çözüm, patlayıcı yükü olmayan gerçek G/M’yi uçar bir platforma konuşlandırmak ve bu sistemi kullanarak yüzer platform GMKS reaksiyonlarını test etmektir. Bu sistemler hâlihazırda çeşitli ülkeler tarafından milli veya NATO çapında icra edilen Elektronik Harp (EH) denemelerinde kullanılmaktadır. Sistem ne kadar gerçeğe yakın çözümler üretse de, tek bir G/M’nin simüle edilebilmesi ve takip algoritmalarının sabit olmasından dolayı bu alternatif teknik/maliyet etkin bir çözüm olmamaktadır. Bu şartlar göz önünde bulundurulduğunda kritik reaksiyonların test edilmesi ve analizlerinin etkin bir şekilde yapılabilmesi için karada sabit veya uçar platformlara konuşlu RF G/M simülatörü, teknik ve maliyet açısından en uygun çözüm olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu sistem kullanıcıya;

 • Farklı arayıcı başlık algoritma ve parametrelerinin denenebilmesi,
 • Elektronik Harp denemelerinin milli olarak yapılabilmesi,
 • Güdümlü Mermilere Karşı Savunma (GMKS) Reaksiyonları – Fonksiyonel İmha Teknikleri Geliştirilmesi/ Test edilmesi ve Analizi,
 • Elektronik Destek (ED) Sistemleri Test ve Değerlendirilmesi
 • ED Sistemi Operatör Eğitimleri

imkanlarını sağlamak maksadıyla geliştirilmiştir.

RF GMSİM geniş bir sayısal programlanabilir donanım altyapısı ile birlikte üç adet RF donanım setine sahiptir. RF GMSİM, operatörün jenerik G/M’ler tanımlayabilmesini ve bu G/M’lerin benzetimini yapabilmesini sağlamaktadır. Her bir göreve ilişkin veriler, veri analiz sonuçları (G/M Performansı, Kilit Kırma Anları, G/M’ninVerdiği Kararlar v.b.) raporlanabilmektedir. RF GMSİM kendisine entegre edilen şelter içerisinden komuta edilmektedir. Sistem, stabilizasyon ve benzeri maksatlarla özel bir platform gerektirmeksizin test alanında konuşlandırılabilmektedir. RF GMSİM’de bulunan 3 adet RF donanım setinin her biri;

 • RF Verici,
 • RF Alıcı,
 • Anten,
 • Gimbalden oluşmaktadır.

RF GMSİM benzetim kontrolü, aşağıda sıralanan birimleri içermekte ve benzetim parametrelerinin ayarlanması, benzetimin başlatılması, durdurulması, kaydı ve yeniden oynatılması gibi faaliyetleri yönetmektedir:

 • Kontrol ve Sinyal İşleme Birimi
 • Operatör Bilgisayarları
 • Kullanıcı Arayüzü Yazılımı
 • Kayıt Birimi
 • Veri Tabanı Donanımı

RF GMSİM’de, asli fonksiyonları dışında çevre deniz trafiğinin izlenmesi, referans zaman bilgisinin oluşturulması ve meteorolojik verilerin ölçülmesi amacıyla aşağıda sıralanan yardımcı ekipmanlar bulunmaktadır:

 • Seyir Radarı
 • Otomatik Kimliklendirme Sistemi (AIS)
 • GPS Zaman ve Referans Saat Sunucusu
 • Meteoroloji Ölçüm Sistemi
 • Kamera Sistemi

RF GMSİM ekipmanları bir şelter içine/üzerine entegre edilmiş durumdadır. Şelter üzerine konulduğu treyler marifetiyle çekilebilir/taşınabilir vaziyettedir. Şelter ekipman ve operatör mahalli ile RF birimler bağımsız klimalar vasıtasıyla iklimlendirilmektedir. Dışardan güç beslemesi imkanı olmadığı durumlarda treyler üzerinde bulunan jeneratör, sistem beslemesini yapabilmektedir. Çeşitli nedenlerle oluşabilecek elektrik kesintilerinde önlem olarak sistemde bir adet Kesintisiz Güç Kaynağı da bulunmaktadır.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com
Google+ Linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.