Bayraktar işaretledi ATAK vurdu!

Bayraktar işaretledi ATAK vurdu!

Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından dün Şırnak’ta PKK terör örgütüne karşı gerçekleştirilen operasyonda Bayraktar insansız hava aracı tarafından tespit edilen hedefler savaş uçakları ve helikopterlerce imha edildi.

Şırnak’ın Bestler-Dereler bölgesinde dün başlayan operasyonda Bayraktar insansız hava aracının tespit ettiği ve lazerle işaretlediği hedefler Türk Hava Kuvvetleri’ne ait savaş uçakları ve T129 ATAK Helikopterleri ile vuruldu. Operasyonda 11 bölücü terör örgütü mensubu etkisiz hale getirildi ve iki silah mevzii de imha edildi.

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Mustafa Varank ise sosyal medyadan yaptığı paylaşımda, “Dün Şırnak’ta ilk kez Milli İHA’nın tespit edip, lazerle işaretlediği terör hedefini, milli helikopter ATAK, milli Cirit füzesi ile imha etti” dedi.

Teröristle mücadelede aktif rol oynayan Bayraktar insansız hava araçları keşif ve gözetlemenin yanı sıra Roketsan ürünü 22,5 kilogram ağırlığındaki yarı aktif lazer arayıcı başlıklı MAM-L mühimmatı ile 8 km menzildeki hedefleri de vurabiliyor.

Sınıfının en iyisi

12 metre kanat açıklığı, 650 kg kalkış ağırlığına sahip sınıfının en iyi insansız hava aracı olarak kabul edilen Bayraktar, sistem ve alt sistem bazında dünyada ilk kez geliştirilen birçok teknolojiye sahip. Otomatik olarak taksi, kalkış, seyir ve harici destek olmaksızın iniş ve park yapabilen 3 yedekli uçuş kontrol sistemi dünyada ilk kez Bayraktar Taktik İHA’sında kullanıldı.

Milli ve özgün olarak geliştirilen kritik elektronik ve yazılım bileşenleri arasında:
– 3 Yedekli Uçuş Kontrol Sistemi
– Görev Bilgisayarı
– Pitot Statik Sistemler
– Servo Kontrol ve Aktüatör Birimleri
– Hava Veri Kayıt Cihazı
– Akılı Batarya Birimleri
– Ataletsel Seyrüsefer Sistemleri
– Ataletsel Ölçüm Sistemi
– Elektrik Güç Kontrol Ünitesi
vb. kritik aksamlar yer alıyor.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com
Google+ Linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.