‘SARPER’ radarı seri üretimde

‘SARPER’ radarı seri üretimde

Hava araçlarını her türlü olumsuz hava koşulunda, bulut üstünden de keşif gözetleme yeteneğine kavuşturacak olan Yapay Açıklıklı SAR radarı SARPER’in seri üretimine devam ediliyor.

Milli Savunma Bakanlığı’nca yapılan duyuruda,”ANKA İnsansız Hava Aracımıza 2016 yılında entegre edilen SARPER’in seri üretimine devam ediliyor. Hava araçları için geliştirilen SARPER, her türlü hava koşulunda hareketli ve sabit hedefleri açıkça görüntüleyebiliyor” denildi.

Savunma Sanayii Müsteşarlığı tarafından hayata geçirilen; gece, gündüz, yağmur, kar ve sis gibi olumsuz hava koşullarında, bulut üstünden de keşif gözetleme yeteneğine sahip SARPER faydalı yük sisteminin ANKA Blok B uçağına entegrasyonu geçtiğimiz yıl başarıyla tamamlandı.

Aselsan tarafından hava platformları için geliştirilen ilk görüntüleme ve hareketli hedef tespit radarı olan SARPERTM Sentetik Açıklıklı Radar Sistemi, ANKA Blok-B platformu üzerinde ASELFLIR-300T Elektro Optik Sistemi ile birlikte görev yapacak. Ayrıca Türkiye’de ilk defa bir insansız hava aracına keşif ve gözetleme görevlerinde kullanılmak üzere hem radar hem de kamera sistemi aynı anda entegre edildi.

SARPERTM Sentetik Açıklıklı Radar (SAR) Sistemi’nin bölgesel görüntü oluşturan Stripmap (Şerit), yüksek çözünürlüklü görüntü oluşturan Spotlight (nokta aydınlatma) ve hareketli cisimleri tespit eden GMTI (Ground Moving Target Indicator) kullanım özelliklerinin geliştirme faaliyetleri 2012 yılında tamamlandı. TUSAŞ ile 2012 yılında imzalanmış olan ANKA Entegrasyonu Sözleşmesi kapsamında sisteme havadan deniz keşif ve gözetlemede önem arz eden ISAR (Ters SAR) ve 360° farkındalık sağlayan Deniz Arama kabiliyetleri de kazandırıldı.

Sentetik Açıklıklı Radar sistemleri ile yüksek menzil ve platformun uçuş rotasından uzak mesafelerde gece ve gündüz yağmur, kar ve sis gibi olumsuz hava koşulları altında ve bulut üstünden yeryüzünün yüksek çözünürlüklü görüntüleri oluşturulmakta ve yeryüzü üzerinde hareket eden hedefler tespit edilmektedir.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com
Google+ Linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.