Amfibi Çıkarma Gemisi ‘Bayraktar’ yarın teslim edilecek

Amfibi Çıkarma Gemisi ‘Bayraktar’ yarın teslim edilecek

Savunma Sanayii Müsteşarlığı (SSM) tarafından yürütülen Amfibi Gemi (LST) Projesi kapsamında inşa edilen ilk milli amfibi tank çıkarma gemisi TCG Bayraktar 22 Nisan tarihinde ADİK tersanesinde düzenlenecek törenle Türk Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’na teslim edilecek.

Proje kapsamında modern sensör ve silahlarla donatılmış, komuta kontrol yetenekleri yüksek savaş yönetim sisteminin (SYS) tasarımı, entegrasyonu ve testleri Havelsan tarafından sorunsuz olarak gerçekleştirildi. Geminin Deniz Kabul Testlerinde (SAT) testlerinde geminin tüm savaş fonksiyonları başarıyla test edilerek, hava, kara ve suüstü hedeflerine SYS üzerinden yapılan atışlarda da tam isabet sağlandı.

Havelsan’ın GENESİS Savaş Yönetim Sistemi, LST ihtiyaçları kapsamında geliştirildi ve SYS’e ilave olarak entegre çoklu veri link kabiliyeti ve amfibi harekat kabiliyeti gibi yeni yetenekler de kazandırıldı. Bayraktar’ın veri kaynaklarının ve kullanıcılarının yönetimini sağlayan Havelsan ürünü; Gemi Bilgi Dağıtım Sistemi entegre edildi. Tesis edilen Gemi Bilgi Dağıtım Sistemi ile geminin TSK-NET, NATO-WAN ve INTERNET ağlarına bağlantısı sağlandı. Ayrıca, Geminin emniyetine katkıda bulunmak üzere askeri çalışma ortamı için uyumlandırılmış Kapalı Devre Televizyon Sistemi (CCTV) tesis edildi.

Türkiye’de özel sektör tersaneleri tarafından inşa edilen en büyük ve ileri teknolojiye sahip harp gemisi olan amfibi gemi, yerli ve özgün tasarım ile tamamen çelik olarak inşa edildi.

LST-Amfibi Gemi inşası %70,68 yerli sanayi katılımı gerçekleştirirken, yerli sanayi katılımı içerisindeki KOBİ payı yaklaşık olarak %48 olarak gerçekleşti. Programın ikinci gemisi olan “Sancaktar” ise 2017 yılının ekim ayında deniz kabul testlerinin tamamlanmasıyla Türk Deniz Kuvvetlerine teslim edilmesi planlanıyor.

30 gün denizde kalabilecek

Geminin tam boyu yaklaşık 139 metre, eni 19,60 metre ve deplasmanı 7 bin 254 tondur. Bu ölçülerine rağmen 2 metreden sığ sulara kapak atma imkanı olan gemi, 1200 ton yük veya çeşitli tank, zırhlı araç ve diğer araç taşıyabiliyor. İkmal yapmadan 30 gün denizde kalabilen gemide bir adet 15 tonluk genel maksat helikopterinin iniş kalkışına olanak sağlayacak, helikopter platformu da bulunuyor.

Öte yandan gemide, 2 adet tek namlulu 40 mm Oto Melara topu, 2 adet Mk15 Phalanx CIWS ve 2 adet makinalı tüfek yer alıyor.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com
Google+ Linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.