Aselsan’dan yerli helikoptere dokunmatik kokpit

Aselsan’dan yerli helikoptere dokunmatik kokpit

Türk Silahlı Kuvvetleri envanterinde uzun yıllardır görev yapan UH-1 helikopterlerinin yerini alması amacıyla başlatılan Özgün Helikopter Programı kapsamında Aselsan tarafından geliştirilen dokunmatik kokpite ait ilk fotoğraf Milli Savunma Bakanlığı’nın sosyal medya hesabında paylaşıldı.

Aselsan tarafından “Özgün “Hafif Sınıf Helikopter Geliştirme programı kapsamında geliştirilen dokunmatik kokpit 9-12 Mayıs 2017 tarihlerinde İstanbul’da gerçekleştirilecek olan IDEF 2017 13’üncü Uluslararası Savunma Sanayii Fuarı’nda sergilenecek.

Türk Silahlı Kuvvetleri ve diğer ihtiyaç sahibi makamların eğitim ve hafif sınıf genel maksat helikopteri ihtiyacının karşılanması amacıyla başlatılan projede Aselsan aviyonik sistemlerin tasarımından ve entegrasyonundan sorumlu.

Proje kapsamında geliştirilmekte olan özgün ve yenilikçi kokpit dört adet dokunmatik gösterge ile pilot iş yükünü azaltmayı, uçuş güvenliğini en üst noktaya taşıyabilmeyi ve gelecekteki yeni fonksiyonel entegrasyonları en basit hale getirmeyi amaçlıyor.

Yenilikçi kokpitin yanı sıra Aselsan bu proje kapsamında geliştireceği Avrupa Havacılık Emniyeti Ajansı (EASA) ve Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü (SHGM) sivil havacılık standartlarına tamamen uyumlu Uçuş Yönetim Sistemi Yazılımı sayesinde Özgün Helikopterin hem sivil hem de askeri konfigürasyonunun dünya üzerindeki tüm sivil hava sahalarında RNP 0.3 (Required Navigation Performance 0.3) seviyesine kadar Performansa Dayalı Seyrüsefer (Performance Based Navigation) yapabilmesine olanak sağlayacak.

İlk uçuş 6 Eylül 2018’de

Özgün Hafif Sınıf Helikopter Geliştirme programında sözleşme 26 Haziran 2013 tarihinde Savunma Sanayii Müsteşarlığı ile Türk Havacılık ve Uzay Sanayi (TAI/TUSAŞ) arasında imzalandı. İlk uçuşunu 6 Eylül 2018 sabah saat 06.00’da yapması planlanan helikopter 5 ton sınıfında, çift motorlu, iki pilot ve 12 yolcu taşıma kapasiteli olacak.

İlk modelleri, ATAK helikopterlerinde kullanılan LHTEC CTS800-4AT motorlarına sahip olacak olan helikopterde ilerleyen dönemde TEI tasarımı yerli motor kullanılacak. Askeri pazarda uzun yıllardır kullanılan UH-1 serisinin yerini alacak helikopterin sivil modeliyle (VİP, ambulans, trafik kontrol) ilgili olarak kamu kuruluşları da gelişmeleri yakından takip ediyor.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com
Google+ Linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.