TCG Bayraktar donanmanın hizmetinde

TCG Bayraktar donanmanın hizmetinde

Deniz Kuvvetleri Komutanlığı için inşa edilen amfibi gemi Bayraktar törenle teslim edildi.

Anadolu Deniz İnşaat Kızakları Sanayi ve Ticaret AŞ (ADİK Tersanesi) tarafından inşa edilen gemilerden ilki olan TCG Bayraktar tüm testleri tamamlamasının ardından bugün törenle Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’na teslim edildi. Projenin ikinci gemisi olan “Sancaktar”ın ise 2017 yılının ekim ayında deniz kabul testlerinin tamamlanmasıyla Türk Deniz Kuvvetleri’ne teslim edilmesi planlanıyor.

Savunma Sanayi Müsteşarlığı’nın, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’nın ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla, 2 amfibi gemi tedarik edilmesi için başlattığı projenin sözleşmesi 2011’de imzalandı.

Proje kapsamında modern sensör ve silahlarla donatılmış, komuta kontrol yetenekleri yüksek savaş yönetim sisteminin (SYS) tasarımı, entegrasyonu ve testleri HAVELSAN tarafından sorunsuz olarak gerçekleştirildi.

Geminin Deniz Kabul Testleri’nde (SAT) tüm savaş fonksiyonları başarıyla test edildi. Hava, kara ve su üstü hedeflerine SYS üzerinden yapılan atışlarda da tam isabet sağlandı.

Geminin özellikleri

TCG Bayraktar, yüzde 71 yerli sanayi desteğiyle üretildi. Gemi, nükleer, biyolojik ve kimyasal saldırılar için tam personel korumasına sahip bulunuyor.

Boyu 139, eni 19,60 metre olan ve deplasmanı 7 bin 254 ton olarak dizayn edilen gemi, 2 metreden sığ sulara kapak atabiliyor. Gemi, bin 200 ton yük veya çeşitli tank, zırhlı araç ve diğer araç taşıma kapasitesine sahip.

TCG Bayraktar, ikmal yapmadan 30 gün denizde kalabiliyor ve 5 bin deniz milinden fazla yol alabiliyor.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com
Google+ Linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.