Aselsan’dan ‘Milli Muharip Uçak’ için akıllı kokpit

Aselsan’dan ‘Milli Muharip Uçak’ için akıllı kokpit

Aselsan ‘Milli Muharip Uçak Projesi’ için geliştirdiği akıllı kokpit çözümlerini 9-12 Mayıs tarihleri arasında İstanbul’da gerçekleşecek IDEF 2017 fuarında ilk kez görücüye çıkaracak.

Aselsan, yeni nesil muharip hava platformlarında kullanılmak üzere geliştirilmekte olan Entegre Modüler Ekran, görev bilgisayarı ve gösterge özelliklerini tek bir ekipmanda toplayan akıllı kokpit çözümlerini IDEF 2017 Uluslararası Savunma Sanayii Fuarı’nda tanıtacak.

Sistem, entegre olduğu cihazlardan gerekli bilgileri alarak, farklı görüntüler oluşturabilirken, video ve grafik görüntülerini istenilen şekilde bölerek, dokunmatik geniş ekran üzerinde sergileyebiliyor. Akıllı kokpit çözümü pilotlara, ekran veya kontrol paneli üzerinden ana uçuş ekranı, kokpit yönetim bilgileri ve sayısal harita gibi göreve ilişkin sayfaları seçme imkanı da sağlıyor. Sistem ayrıca platform ihtiyaçlarına uygun görev fonksiyonlarını yöneten uçuş harekat yazılımına da sahip. Bu yazılım sayesinde bütün gösterge ve görev fonksiyonları, veri yönetimi, akıllı kokpit ile arayüzü olan alt-sistemlerin kontrolü entegre olarak bir arada çalışabiliyor.

Geliştirilen akıllı kokpit çözümünde, üç boyutlu ses, sentetik görüntü ve otomatik konuşma tanıma gibi bir çok gelişmiş özellik de bulunuyor. Yeni nesil akıllı kokpit çözümünün, gelişmiş muharip uçak kokpit gösterge sistemi olarak Milli Muharip Uçak projesi dahil pek çok modern hava platformunda kullanılması hedefleniyor.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com
Google+ Linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.