Aselsan’ın yeni gözdesi “SARP DUAL”

Aselsan’ın yeni gözdesi “SARP DUAL”

Aselsan, yurt içinde ve dışında talep gören Uzaktan Komutalı Silah Sistemi (UKSS) ailesinin yeni üyesi SARP-DUAL’i 9-12 Mayıs’ta düzenlenecek 13. Uluslararası Savunma Sanayii Fuarı’nda sergileyecek.

Aselsan tarafından geliştirilen SARP-DUAL’e ana silahların yanı sıra yardımcı silah olarak 7,62 milimetre makineli tüfek takılabiliyor.

SARP-DUAL, gelişmiş balistik çözüm uygulayabilen, bilgisayar denetimli atış kontrol fonksiyonlarına, otomatik hedef izleme ve hareket halinde atış yapabilme yeteneğine sahip, gerektiğinde silah başından elle yönlendirilebilen ve atış yapılabilen bir silah sistemi olarak dikkat çekiyor.

Opsiyonel olarak STANAG 4569 Seviye 2 zırh koruması konfigürasyonu da bulunan SARP-DUAL yüksek miktarda mühimmat depolama özelliği de taşıyor.

Teröristle mücadele kapsamında Türk Silahlı Kuvvetlerince başarıyla kullanılan mayına karşı zırhlı personel taşıyıcı KİRPİ aracına entegrasyon çalışmaları tamamlanan SARP-DUAL’in tedarikine ilişkin, BMC firması ile alt yüklenici sözleşmesi imzalanmıştı.

Aselsan, Nisan ayında BMC ile İç Güvenlik Kuvvetleri’nin ihtiyacı kapsamında, SARP-DUAL Uzaktan Komutalı Silah Sistemi tedarikine yönelik olarak, toplam bedeli 37 milyon Euro olan bir sözleşme imzalandığını duyurmuştu. Sözleşme kapsamında teslimatların bu yıl içinde tamamlanması öngörülüyor.

Sahada kendini kanıtlamış olan SARP sisteminin, zırhlı araçlardan kritik tesislerdeki sabit platformlara, ana muharebe tanklarından insansız araçlara kadar geniş bir kullanım alanı bulunuyor. Seri üretimi devam eden SARP Sistemi, yurt içerisinde ve dost yurt dışı ülkelerde faal olarak kullanılıyor.

Kaynak: defenceandtechnology.com

Google+ Linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.