Havelsan ATAKSİM’i IDEF’te görücüye çıkaracak

Havelsan ATAKSİM’i IDEF’te görücüye çıkaracak

Havelsan, Kara Kuvvetleri Komutanlığı için geliştirdiği ATAK Helikopteri Simulatörü’nü (ATAKSİM’i) IDEF 2017’de tanıtacak.

ATAK helikopterinde eğitim alacak pilotların simülatör yardımı ile yeteneklerinin artırılması ve eğitimlerinin pekiştirilmesi amacıyla ihtiyaç duyulan ürünlerin üretimi için 2014 yılında ATAKSİM Projesi kapsamında çalışmalara başlayan Havelsan ATAK Helikopteri Simulatörü’nü (ATAKSİM) 13. Uluslararası Savunma Sanayii Fuarı’nda (IDEF’17) sergileyecek.

Simülatörlerde uydu fotoğrafları ve 3 boyutlu modellemeler kullanılıyor. Çevrede bulunan elektrik direklerinden arazi yüksekliklerine kadar her şey gerçeğe uygun olarak sistemde yer alıyor. Özellikle helikopterlerin elektrik tellerine takılma, motor arızası gibi eğitimler simülatörlerde defalarca tecrübe edilerek benzer bir durum uçuşta meydana gelirse pilotların kaza kırım durumunda bunun üstesinden gelebilmesine yönelik eğitimler veriliyor. ATAK Helikopteri Simulatörü’nün, Kara Kuvvetleri Komutanlığı’na bu yıl içerisinde teslim edilmesi hedefleniyor.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com
Google+ Linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.