‘CİRİT’ termobarik harp başlığı ile daha etkili

‘CİRİT’ termobarik harp başlığı ile daha etkili

Sınıfının en uzun menzilli füzesi olan 2.75″ Lazer Güdümlü Füze CİRİT, gelişimini, termobarik tesirli yeni harp başlığı ile sürdürüyor. Bu harp başlığı ile zırh delici, anti-personel ve yangın çıkarıcı olarak işlev görebilen çok maksatlı harp başlığı ve yüksek infilaklı harp başlığı seçenekleri dışında sunulan çeşit üç’e çıkartılmış oldu.

CİRİT, kullanılabildiği platform çeşitliliği ile de dikkat çekiyor. T-129 ATAK ve AH-1 COBRA Taarruz Helikopterlerinde kullanılan CİRİT’in TIGER Helikopteri’ne entegrasyonu konusunda çalışmalar devam ediyor. ROKETSAN ile MBDA Almanya, son olarak, ILA 2016 Fuarı sırasında, bu konuda bir iş birliği anlaşması imzaladı.

BLACK HAWK Helikopterlerine entegrasyon faaliyetleri devam eden CİRİT’in, hafif helikopterlere entegrasyonu konusunda da çalışmalar yürütülüyor. Bu konudaki en güncel gelişme ise Farnborough 2016 Fuarı sırasında, ROKETSAN ile Airbus Helicopters arasında imzalanan ve CİRİT’in H135M ve H145M Helikopterlerine entegrasyonunu konu alan iş birliği anlaşması oldu.

CİRİT’in çeşitli insansız hava araçlarına entegrasyonu ile ilgili çalışmalarını aralıksız sürdüren ROKETSAN, Kaideye Monteli CİRİT (KMC) Sistemi ile füzenin kara araçlarına entegre edilebildiğini ve etkin bir silah sistemi olarak kullanılabildiğini gösterdi. ROKETSAN, müşterilerine, sabit ve mobil kara sistemleri üzerinden CİRİT kullanımı ile ilgili gösterimler de yapıyor. Çekili bir kara platformuna entegre edilen CİRİT, ROKETSAN’ın, yurt dışı müşterilerinden biri tarafından sipariş edildi ve kullanıma alındı.

Daha önce AT-802 Sınır Devriye Uçağı’na entegre edilen CİRİT, Farnborough 2016’da, Airbus Defence and Space ile imzalanan iş birliği anlaşması uyarınca, C295W Uçaklarına da entegre edilecek. CİRİT’in hücumbot ve korvet boyutunda gemilerden kullanımı ile ilgili de çalışmalar yürütülüyor. Füze, bu platformların bazıları ile çeşitli operasyonlarda kullanıldı ve muharebede de kendini ispat etti.

CİRİT’in, çok farklı ihtiyaçları tek başına karşılayabilecek bir sistem olduğuna vurgu yapan ROKETSAN Genel Müdürü Selçuk YAŞAR “CİRİT, maliyet-etkin olması fikri ile ortaya çıkan ‘güdümlü 2,75” roket’ kavramını yeni zirvelere taşıyor. 8 km’lik menzili ile sınıfının lideri olan CİRİT, üst sınıflarda yer alan füzelerin görevlerinin bir bölümünü yerine getirebileceğini de gösterdi. Tek bir füze üretim hattı ile kara, hava ve deniz kuvvetlerinizin güdümlü füze ihtiyaçlarını karşılayabiliyorsunuz. Piyasada, bu esnekliği bu maliyetlerle sağlayacak başka bir füze olmadığını rahatlıkla söyleyebilirim.”

Boy: 1.900 mm

Ağırlık: 15 kg (Tüpsüz)

Menzil: 1,5 km (Min) – 8 km (Maks.)

Harp Başlığı: * Yüksek İnfilaklı Başlık * Çok Maksatlı Başlık Zırh Delici Personel Yangın Çıkarıcı * Termobarik Başlık

Güdüm: MEMS-AÖB ile Ara Safha Güdüm Yarı Aktif Arayıcı Başlık ile Terminal Güdüm

Motor: HTPB Bazlı Az Dumanlı Kompozit Katı Yakıt

Platformlar: Sabit ve Döner Kanatlı Hava Araçları (Atak Helikopterleri, Uçaklar ve UAV’ler), Kara Platformları, Deniz Platformları, MIL-STD-1760 Sahip Tüm Platformlar

Hedef Tipleri: Hafif Zırhlı/Zırhsız Araçlar, Silahlı Birlikler

Lazer İşaretleme: STANAG 3733 ile Uyumlu Lazer İşaretleyiciler

Kaynak: defenceandtechnology.com

Google+ Linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.