İtalyan Leonardo Azerbaycan’da M-346’yı tanıttı

İtalyan Leonardo Azerbaycan’da M-346’yı tanıttı

Dünyanın önde gelen savunma sanayii firmalarından İtalyan Leonardo M-346 jet eğitim ve hafif saldırı uçağını Azerbaycan Hava Kuvvetleri yetkililerine tanıttı.

Azerbaycan’da 10 Mayıs tarihinde düzenlenen tanıtım programında Azerbaycan Savunma Bakanlığı ve Azerbaycan Hava Kuvvetleri yetkililerine M-346 uçağı hakkında bilgi verildi.

Yeni nesil M-346 ileri jet eğitim uçağı ilk uçuşunu 15 Temmuz 2004 yılında gerçekleştirdi. FADEC teknolojili motorlar, ataletsel seyrüsefer sistemi, GPS ve baş üstü göstergelerle donatılan M-346, Eurofighter, Rafale, Gripen ve F-35  gibi savaş uçaklarını kullanacak pilotların eğitim ihtiyaçlarını yerine getirebilecek özelliklere sahip. +8/-3 g’lik manevralar gerçekleştirebilen ve havada yakıt ikmali kabiliyetine sahip olan uçak İtalya dışında İsrail, Polonya ve Singapur Hava Kuvvetleri tarafından kullanılıyor.

9 taşıma noktası bulunan uçak 3 ton civarında mühimmat taşıyabiliyor. Saatte maksimum 1,092 km hıza ulaşan uçağın menzili 2,590km, kalkış ağırlığı ise 9,000kg.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com
Google+ Linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.