TSK ilave ‘Akordeon Engel Sistemi’ alacak

TSK ilave ‘Akordeon Engel Sistemi’ alacak

Türk Silahlı Kuvvetleri, Alp Defence tarafından geliştirilen ve karakol, üs bölgeleri ile sınır güvenliğinin sağlanmasında kullanılan akordeon engel sistemleri tedarik edecek.

Tehdit ve saldırılara karşı koruma sağlamak maksadı ile geliştirilen ve çeşitli konfigürasyonlarda kullanılan savunma bariyerlerinin ilave alımı yönünde Türk Silahlı Kuvvetleri ile Alp Defence arasında önümüzdeki günlerde bir sözleşme imzalanacak.

Akordeon engel sistemleri, Suriye sınırındaki insan ticaretine, kaçak geçişlere ve düzensiz göçe son vermek için yaşanan gelişmelere karşı alınan tedbirlerin parçası olarak yaklaşık 150 kilometrelik bölümde bir süredir kullanılıyor.

Sistem özellikle Fırat Kalkanı Harekatı kapsamında El Bab’da pratik kullanımı sayesinde kayıpları minimumda tutmasıyla katkı yaptı.

Hızlı ve kolay kurulum

Askeri ve sivil yaşamda yan yana, üst üste olmak üzere özel yaylar yardımıyla birbirlerine bağlanarak çok hücreli birimlerden oluşan sistemler katlanabilir olup, düz paketlenmiş şekilde teslim edilir. Birimler açılıp düzenlendikten sonra dışarı uygun malzeme taşmayacak şekilde giydirilerek doldurularak (kaya, moloz, kum, çakıl ya da toprak gibi) duvardan daha sağlam bariyerler haline getirilir.

Akordeon engel sistemleri kolay taşınabilir ve kurulabilir basit bir yapıdır. Arazide konuşlandırılmış askeri birliklerce, personel yaşam merkezlerinin ve önemli binaların korunmasında, mühimmat ve kritik malzeme depoları ile akaryakıt ünitelerinin korunmasında, gözetleme, nöbet ve arama-kontrol noktaları ile savunma ateş mevzilerinde, çevre emniyeti, savunma ve teçhizat koruma duvarının yanı sıra sel ve su baskını, toprak kayması ve erozyon tehlikesi olan yerlerde personel, malzeme, akaryakıt ve mühimmat koruganlarının sel sularından korunabilmesi için sel bariyeri olarak da kullanılabilir.

1.500 kum torbası ile 10 kişinin saatlerce iş gücü harcaması gerekirken, akordeon engel sistemleri ile çok daha dayanıklı engeli 2 kişi dakikalar içinde yapabiliyor. Akordeon engel sistemleri kum torbalarına göre çok daha dekoratif ve dayanıklıdır.

Alp Defence, akordeon engel sistemi çözümlerinin yurt dışı pazarlara satışı yönünde çalışmalarını sürdürüyor.

Kaynak: defenceandtechnology.com

Google+ Linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.