ATAK’lar Akdeniz’de

ATAK’lar Akdeniz’de

Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından yürütülen terörle mücadele operasyonlarında aktif rol oynayan T129 ATAK Helikopterleri Akdeniz’de Hücumbot hava savunma harbi eğitimlerine katıldı.

Deniz Kuvvetleri Komutanlığınca düzenlenen Hücumbotların hava savunma harbi eğitimleri kapsamında alçak irtifadan yaklaşan taarruz helikopterlerine karşı savunma yeteneklerini arttırmak maksadıyla “Hücumbot-Taarruz Helikopteri Müşterek Eğitimleri” 16 Mayıs 2017 tarihinde Kara Kuvvetleri Kara Havacılık Komutanlığı bağlısı Atak ve Kobra Helikopterleri ile Akdeniz Kalkanı Harekâtına iştirak eden TCG BORA (P-338)’nın katılımı ile İskenderun körfezinde gerçekleştirildi.

ATAK sayısı artıyor

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TAI/TUSAŞ) tesislerinde üretilen 20 ATAK helikopteri Türk Silahlı Kuvvetleri’ne teslim edildi. Üretimi devam 10’un üzerinde helikopterinde bu yıl içinde teslim edilmesi planlanıyor. TSK’nın acil ihtiyaçları doğrultusunda standart donanımlı üretilen T129A Erken Duhul Helikopteri (EDH) helikopterleri yakın hava desteği görevleri için tasarlandı. Silah sistemleri  76 adet 70mm’lik güdümsüz roket, TM179B taretine oturtulmuş 500 mühimmat kapasiteli 20mm Gatling topu ile donatıldı.

T129B ise çok amaçlı görevlere uygun olarak en modern elektronik harp gereçleri entegre edilmiş ve aynı anda 8 adet güdümlü anti-tank füzesi UMTAS, 12 adet güdümlü CİRİT, 2 adet STINGER ve 500 adet top mermisi ile görev yapabiliyor.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com
Google+ Linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.