Roketsan tankları koruma altına alıyor

Roketsan tankları koruma altına alıyor

Roketsan geliştirdiği zırh sistemleri ile Tank, Zırhlı Araç, Sabit Tesisler ve Hava Platformlarını balistik koruma altına alıyor.

Muhammet METİN/defenceandtechnology.com

Roketsan, balistik koruma çözümlerinin uygulama alanlarını genişletiyor. ALTAY Ana Muharebe Tankı için zırh sistemini tasarlayan, üreten ve kalifikasyonunu başarıyla tamamlayan Roketsan, şimdi de Reaktif Zırh Sistemi (Explosive Reactive Armor / ERA) uygulamaları ile bu alanda kendini gösteriyor. Roketsan’ın M60A3 AMT üzerinde çalışmalarını sürdürdüğü ERA Zırh Sistemi çözümü:

  • Tandem harp başlıklı tanksavar mühimmatına karşı koruma sağlıyor,
  • ROKETSAN tarafından geliştirilen duyarsız patlayıcı kullanıyor,
  • Çevresel hasarı en aza indirgiyor,
  • Modüler tasarımı ile sökme ve yenileme işlemlerinde kolaylık sağlıyor,
  • Çeşitli zırhlı araçlara uyarlanabiliyor ve
  • Kullanımı süresince bakım gerektirmiyor.

Roketsan, hem yurt içi kullanıcıların envanterinde bulunan çeşitli araçlar için hem de bir yurt dışı kullanıcının envanterinde bulunan BMC KİRPİ Araçları için sağladığı hafif esnek katmanlı zırh sistemi ile RPG türü tehditlere karşı da koruma sağlıyor.

Kara Şahinlere Roketsan Zırhı

Roketsan, balistik koruma çözümlerine, helikopterleri de dâhil ediyor. Helikopterler için; taban, yan ve koltuk zırhları geliştiren firma, ilk uygulamasını Jandarma Genel Komutanlığı envanterinde bulunan BLACK HAWK Helikopterlerine yaptı.

Roketsan’ın sabit tesisler için balistik koruma çözümleri ise şöyle sıralanıyor:

  • RZB-20 Zırh Bloğu, askeri üs bölgelerin güncel tehditlere karşı korunmasına yönelik, yüksek mukavemetli kompozit koruma panellerinden oluşuyor.
  • RZP-10 Parçacık Kalkanı, konteynerli yaşam alanlarında, havan tehdidine karşı koruma sağlamak amacıyla kullanılıyor.
  • RZK-7 Zırh Kafesi, askeri bölgelerin RPG tehditlerine karşı korunmasını sağlıyor.

Roketsan Genel Müdürü Selçuk YAŞAR, balistik koruma sistemlerinin askeri ve güvenlik personelinin canlarını emanet ettikleri, kritik sistemler olduğuna dikkat çekerek, Roketsan’ın bu ürün ailesine yaklaşımını şöyle anlatıyor: “Balistik koruma sistemlerinin, tehditler kadar hızlı gelişmeleri gerekiyor. Roketsan, müşterilerine sağladığı çözümlerle, gelişmeleri ne kadar yakından takip ettiğini ve hızlı çözümler üretebildiğini gösterdi ve göstermeye devam ediyor. En önemli avantajlarımızdan bir tanesi de aynı zamanda balistik koruma sistemlerini alt etmeye çalışan roket ve füze sistemleri üzerinde çalışıyor olmamız. Bu, Roketsan’ı, çok farklı bir konuma getiriyor ve biz de bu farklı konumun getirdiği tüm avantajları, müşterilerimizin yararı için kullanıyoruz.”

Kaynak: www.defenceandtechnology.com

Google+ Linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.