Yunanistan’a 5 Chinook daha

Yunanistan’a 5 Chinook daha

Ekonomik krizle mücadele eden Yunanistan ABD’den beş Chinook helikopteri daha alacak.

ABD ordusunun ihtiyaç fazlası olarak envanterinden çıkardığı 5 CH-47D helikopterlerinin Askeri Dış Alım yöntemi ile Yunanistan’a satışını ABD Dışişleri Bakanlığı onayladı. Yunanistan, CH-47D Chinook helikopteriyle birlikte 12 adet T55-GA-714A motoru ve 7 adet füze ikaz sistemi alacak. Bu alımın Yunanistan’a maliyeti 80 Milyon dolar olacak.

Yunanistan, daha önce de ABD’ye 2015’de imzalanan 120 Milyon dolar değerinde toplam 10 adet ikinci el Chinook siparişi vermişti.

1981 yılından bu yana Chinook kullanan Yunan Silahlı Kuvvetleri envanterinde halihazırda çeşitli tiplerde 31 CH-47 helikopteri görev yapıyor.

Zor görevlerin güçlü helikopteri

CH-47 Chinook Boeing firması tarafından üretilen, çift motorlu ve diğer helikopter türlerinden farklı olarak çift rotorlu, 24,000 Ibs yükleme kapasitesine sahip dünyanın en güvenilir ve en verimli ağır yük helikopteri olma özelliğini taşıyor. Çift pervaneli yapısı iklim, irtifa ve sert esen rüzgar gibi olumsuz hava koşullarında çalışmasını mümkün kılıyor.

Vietnam savaşında ağır kayıp verdi

İlk CH-47A 1962 yılında ABD Ordusuna teslim edildi. İlk muharebe deneyimini 60’lı yıllarda Vietnam Savaşı’nda kazandı. A,B ve C modelleri Vietnam savaşında görev aldı. Vietnam savaşında ABD ordusu tarafından 750 Chinook helikopteri kullanıldı. Bu helikopterlerden yaklaşık 200 adedi düşürüldü veya kaza-kırıma uğradı. Savaştan sonra 500 CH-47 Chinook yeniden üretildi.

Mevcut CH-47’ler modernizasyon kapsamı sonrasında CH-47D olarak adlandırıldı. İlk CH-47D 1982 yılında teslim edildi ve 1994 yılına kadar da üretimi devam etti. Boeing ABD Ordusu ve Ulusal Muhafız Birliği’ne 480 den fazla CH-47D Chinook teslim etti. CH-47D ABD’nin gerçekleştirmiş olduğu Körfez Savaşı ve Afganistan operasyonlarında aktif olarak görev yaptı.

İhtiyaç çok sayı az

30 yılı aşkın süredir terörle mücadele içinde olan ve doğal afetlerin sık yaşandığı geniş bir coğrafyada bulunan Türkiye, Kara Kuvvetleri Komutanlığı, Özel Kuvvetler Komutanlığı ve Milli Savunma Bakanlığı’nın ihtiyaçlarını karşılamak üzere 11 adet CH-47F Chinook siparişi verdi. İlk altı helikopter geçtiğimiz yıl envantere girdi. Kalan beş helikopterin ise 2018 yılı sonlarında teslim edilmesi planlanıyor.

Öte yandan CH-47F Chinook tipi iki helikopter de bu yıl ilk kez Erciyes-2017 tatbikatında görev aldı. Toplam 55 tam teçhizatlı asker veya 22 sedye taşıyabilen CH-47F’ler, özellikle Güneydoğu’da ihtiyaç duyulan ağır yüklerin nakledilmesi gibi görevlerde kullanılacak. Chinook takma adına sahip helikopter saatte 315 kilometre hıza çıkabiliyor.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com
Google+ Linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.