SOM sırası F-35’te

SOM sırası F-35’te

Roketsan tarafından geliştirilen havadan karaya yeni nesil Seyir Füze Ailesi olan Stand Off Mühimmat [SOM], yoğun bir şekilde korunan kara ve deniz hedeflerine karşı kullanılmak üzere tasarlandı.

Gerekli operasyonel esnekliği destekleyecek modüler tasarıma sahip olan SOM-A Füzesi ile ilk atış denemesi 2011’de gerçekleştirildi ve  2013’te Roketsan seri üretim konusunda görevlendirildi.

Seri üretim çalışmaları kapsamında üretim hattı kalifikasyonu tamamlanmış ve ilk parti SOM mühimmatıyla birlikte SOM Silah Sistemi’ne ait Test ve Programlama Cihazı, Mekanik Eğitim Füzesi ve Elektronik Eğitim Füzesi teslimatı başarıyla gerçekleştirildi. Sözleşme kapsamında üretim ve geliştirme çalışmaları halen devam ediyor.

2012 yılında SOM’dan yola çıkılarak, F-35 savaş uçağı ile uyumlu hassas güdümlü akıllı füze ihtiyacının yurt içi geliştirme yoluyla karşılanmasına Savunma Sanayi İcra Kurulu tarafından karar verildi ve Savunma Sanayii Müsteşarlığı ile sözleşme imzalandı. Bu kapsamda 2014 yılında SOM-J tasarım güncelleme çalışmalarına, JSF Projesi’nin ana yüklenicisi olan Lockheed Martin Aeronautics firması ile uçak entegrasyon çalışmalarına başlanmıştır. SOM-J Geliştirme Projesi kapsamında sistem tasarım doğrulama, ürün kalifikasyonuna yönelik entegrasyon faaliyetlerine devam ediliyor. Hali hazırda SOM Füzesi ailesinin geliştirme ve üretim faaliyetlerinin yürütüldüğü SOM Ar-Ge, SOM Üretim ve SOM-J Projeleri, Savunma Sanayii Müsteşarlığı tarafından yürütülmektedir.

SOM açık mimari yazılımı ile farklı görevlere hızla uyarlanabilmektedir. SOM’un dış yapısında kompozit malzemeler kullanılmıştır. Ayrıca radar sinyallerini emen bir boya ile kaplanan füzenin radar izi oldukça düşüktür. Dünyadaki muadillerine göre düşük ağırlık avantajı sunan SOM 250+ km, SOM-J’nin menzili ise 200+ kilometredir. Yeni nesil bir seyrüsefer sistemine sahip olan füzenin veri bağı ile uçuş esnasında yeniden programlanabilecek ve ağ merkezli harpte kullanılabilecek hâle getirilmesi konusundaki çalışmalar devam etmektedir.

Hâlihazırda mühimmat, uçuş öncesi programlar dâhilinde görevler arasında seçim yapabilmekte, hedefin hangi parametrelere bağlı olarak vurulacağı da belirlenebilmektedir. SOM-A ve SOM-B1 yüksek patlayıcılı basınç parçacık etkili, SOM B2 ardışık delici, SOM-J ise yarı-zırh delici harp başlığına sahiptir. Tüm versiyonlarında ataletsel seyrüsefer, küresel konumlandırma ve yeryüzü referanslı seyrüsefer sistemli güdüm bulunuyor. SOM-B1, J varyantlarında görüntüleyici kızılötesi arayıcı başlık mevcut. SOM-A ve B1 hali hazırda F-4E 2020 ve F-16 Blok 40 platformlarına sertifiye edildi.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com
Google+ Linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.