Pakistan’dan Aselsan’a ikinci AselPOD siparişi

Pakistan’dan Aselsan’a ikinci AselPOD siparişi

Pakistan Hava Kuvvetleri’nin Hedefleme Podu ihtiyacını karşılamak amacı ile 2016’da AselPOD Elektro Optik Hedefleme Sistemi için bir sözleşme imzalayan Aselsan, bu ülkeden ikinci bir sipariş daha aldı.

Aselsan mühendislerince geliştirilen gece, gündüz ve her türlü hava şartında savaş uçaklarına hassas taarruz imkanı sağlayan AselPOD Elektro Optik Hedefleme Sistemi’nden Pakistan 16 adet daha alacak. Maliyeti 24,9 milyon dolar olan podların Çin/Pakistan ortak üretimi JF-17 savaş uçaklarında kullanılması planlanıyor.

Aselsan, geçen yıl haziran ayında ilk AselPOD ihracatını Pakistan’a yapmıştı. Ülke adı verilmeden gerçekleştirilen açıklamada, “ASELSAN ile bir yurt dışı müşteri arasında hava platformlarına AselPOD Elektro Optik Hedefleme Sistemi entegre edilmesine yönelik olarak 10.06.2016 tarihinde 24.964.000,- ABD Doları tutarında bir sözleşme imzalanmıştır” dendi.

AselPOD gece operasyonlarında kolaylık sağlayacak

Hava Kuvvetleri Komutanlığı envanterinde yer alan F-4E/2020 ve F-16 savaş uçaklarının hedefleme podu ihtiyacı kapsamında 2006 yılında Aselsan tarafından geliştirilen ve teslimatları başlayan AselPod, uçakların gece görüş, lazerle işaretleme, hedef bulma ve bombalama hassasiyeti gibi kabiliyetlerini en üst düzeye çıkaracak, gece operasyonlarında pilotlara büyük kolaylık sağlayacak.

AselPod, he­de­fin ye­ri­ni, ro­ta­sı­nı ve hı­zı­nı çok has­sas ola­rak tes­pit ede­bil­iyor. Ken­di­si­ni plat­form ile uçuş sı­ra­sın­da oto­ma­tik ola­rak hi­za­layarak, ya­pı­sal es­ne­me­le­rin he­def ko­or­di­na­tı tes­pi­tin­de­ki olum­suz et­ki­le­ri­ni or­ta­dan kal­dı­rıyor.

Çoklu hedef takip

2.35m uzunluğunda, 43cm genişliğinde ve 240 kg ağırlığındaki AselPod, kızılötesi veya gündüz kamerası [siyah beyaz] videolarında aynı anda sekiz hedefe kadar Nokta ve Alan izlemesi yapabiliyor.

Azami menzili 55 km olan AselPod 25km menzilden lazerle hedefi işaretleyebiliyor.

Kaynak: www.defenceandtechnology.com
Google+ Linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.