21’inci T129 ATAK Helikopteri hizmette

21’inci T129 ATAK Helikopteri hizmette

Savunma Sanayii Müsteşarı İsmail Demir, Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ) üretimi T129 helikopterinin 21’incisinin envantere girdiğini açıkladı. 

Anadolu Ajansı Finans Masası’nın sorularına yanıt veren Demir, her sistemin geliştiğini, ilk teslim edilen T129 ile 21’incisinin aynı olmadığını kaydetti. “Arada önemli farklar var,” şeklinde konuşan Demir, “Bu bile devam eden bir süreç,” dedi.

Teröristle mücadelede ATAK dönemi

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin terör örgütüne yönelik gerçekleştirdiği operasyonlarda aktif görev yapan T129 ATAK Helikopterleri yerdeki güvenlik güçlerine gece-gündüz ateş desteği sağlıyor.

T129 ATAK Helikopterlerinin envantere girmesi, uzun yıllar terörle mücadele kapsamında Güneydoğu ve Doğu Anadolu’da kısıtlı sayıdaki Cobra helikopteri ile mücadele eden Türk Silahlı Kuvvetleri için yeni bir dönemin başlangıcı oldu.

ATAK’lar yüksek manevra kabiliyeti, sessizliği ve etkin silah sistemleri ile dikkat çekiyor. Sarp ve derin vadilerde gerçekleştirilen operasyonlarda kendini kanıtlayan helikopter ile yerdeki birliklere daha hızlı ateş desteği sağlanıyor.

ATAK sayısı artıyor

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TAI/TUSAŞ) tesislerinde üretilen 20 ATAK helikopteri Türk Silahlı Kuvvetleri’ne teslim edildi. Üretimi devam 10’un üzerinde helikopterinde bu yıl içinde teslim edilmesi planlanıyor. TSK’nın acil ihtiyaçları doğrultusunda standart donanımlı üretilen T129A Erken Duhul Helikopteri (EDH) helikopterleri yakın hava desteği görevleri için tasarlandı. Silah sistemleri  76 adet 70mm’lik güdümsüz roket, TM179B taretine oturtulmuş 500 mühimmat kapasiteli 20mm Gatling topu ile donatıldı.

T129B ise çok amaçlı görevlere uygun olarak en modern elektronik harp gereçleri entegre edilmiş ve aynı anda 8 adet güdümlü anti-tank füzesi UMTAS, 12 adet güdümlü CİRİT, 2 adet STINGER ve 500 adet top mermisi ile görev yapabiliyor.

Kaynak: defenceandtechnology.com

Google+ Linkedin

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*

*

*

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.